B2 belgesi ve B1 belgesi hakkında detaylı açıklamalar bulabileceğiniz bu sayfamızı okuyarak belge başvurularınızı sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Bizden danışmanlık alarak da kısa süre içerisinde belge sahibi olabilirsiniz.

B1 belgesi uluslararası ve yurt içinde tarifeli olarak yolcu taşımacılığı yapacakların alması gereken belgedir. Yurt içinde kullanılan d2 belgesi ile aynı işlevi görür. B2 belgesi sahibi bir firma yurt içinde de faaliyette bulunabilir. Bazı durumlarda yurt dışına boş çıkış yapılması gerekir se eğer ”boş çıkış izin belgesi” alınması gereklidir.

b2 belgesi
b2 belgesi

B1 belgesi fiyatı 74238,00 TL dir.

1. En az 150 koltuk kapasitesine sahip olmaları gerekmektedir.

2. En az 25 koltuklu araç kaydedebilirler.

3. İlk başvuruda 10 yaşından büyük araç kaydedemezler.

4. Kiralık araç kaydedebilirler.

5. Araç sayısına göre çalışaabilecekleri hat sayısı değişir.

6. Kayıtlı sermayeleri en az 100 000 TL olmalıdır.

B1 yetki belgesi sahiplerinin, en az birer adet üst düzey yönetici ve orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam etmeleri şarttır.

B2 BELGESİ

Uluslar arası ve yurt içinde otobüslerle tarifesiz olarak yolcu taşımacılığı yapacaklara verilir. B2 belgesi olmadan yurt dışına yolcu taşımacılığı için çıkış yapamazsınız. Gümrük kontrolleri esnasında aracınızın çıkış yapmasına engel olunur.

B2 belgesi fiyatı 30932,00 TL dir.

1. En az 90 adet koltuk kapasitesine sahip olmaları gerekmektedir.

2. İlk başvuruda 10 yaşından büyük araç kaydedemezler.

3. En az 50 000 TL kayıtlı sermayeye sahip olmaları gerekmektedir.

B2 yetki belgesi sahipleri en az bir adet orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam etmeleri şarttır. D2 belgesi ile arasındaki farklar için sayfamızı inceleyiniz

B2 BELGESİ BOŞ ÇIKIŞ İZİN BELGESİ

B2 belgesi firmalar duruma göre yurt içinden yurt dışına yolcu taşıdığı gibi bazen yurt dışında bulunan kafile heyet yolcu grubunu gidip bulundukları yerden alarak yurt içine getirmeleri gerekebilir. Boş çıkış izin belgesi için Ankara da Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğüne başvurulması gereklidir. Başvuru dilekçesinde hangi tarihlerde hangi gümrük kapısından çıkış yapılacağı. Hangi tarihde geri dönüleceği. Hangi ülkenin hangi şehrine gidileceği ve kaç kişilik yolcu grubunun getirileceği belirtilmelidir. Bir veya iki gün içinde b2 belgesi boş çıkış izin belgeniz hazır olur.

B3 YETKİ BELGESİ

Sadece kendi iştigal konusu ile alakalı olarak uluslar arası yolcu taşımacılığı yapacaklarınn alması gereken belgedir.

B3 belgesi fiyatı 6186,00 TL dir.

1. En az bir adet öz mal otobüse sahip olmalarI gerekmektedir.

2. Araç yaşı 20 yaşından büyük olamaz.

yetki belgesi fiyatları için tıklayınız