D2 belgesi işlemleri ve alt belgeler için bizi arayınız. Firmamız bir gün içerisinde D2 belgesi işlemlerini tamamlamaktadır. Ayrıca mevcut belge sahibi firmaların Ulaştırma Bakanlığındaki araç ilave düşüm işlemleri, kiralık araç ilavesi gibi konularda da müşavirlik ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Son düzenleme ile 2019 yılının haziran ayının sonuna kadar ertelenen U-ETDS sistemi ile alakalı giriş işlemleri ve sisteme veri girişi hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Haziran sonundan itibaren tamamen devreye girecek olan sistemin kullanım yöntemleri verilerin sisteme nasıl aktarılacağı hakkında da yardımcı olmaktayız. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

D2 Belgesi Yeni Düzenlemeler

D2 belgesi için başvuran firmalardan engelli ve diyaliz hastalarının taşınması için yapılan müracaatlarda asgari kapasite şartı aranmaz. Bu firmalardan en az 1 adet otobüs araç bulunması yeterlidir. Ayrıca bu firmalar için yetki belgesi ücreti üzerinden %75 indirim uygulanarak belge düzenlenir.

D2 belgesine kiralık olarak araç kaydedecek firmalar özmal araç sayısının 2 katını geçmeyecek şekilde kiralık araç ilavesi yapabilirler. Yalnız bu kiralama işlemi sırasından yetki belgesine kayıtlı araç muadili olması gereklidir. Minibüs araç için minibüs, otobüs araç için otobüs araç kiralanabilir. Bire iki karşılıklı eş araçlar olması zorunludur.

d2 belgesi
d2 belgesi

D2 BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

D2 belgesi müracaatından firmalardan 75 koltuk kapasitesini tamamlamaları istenir. 75 koltuk kapasitesini sağlamadan belge başvurusu yapılamaz. Ve öz mal en az 10 koltuk minibüs araçlarla bu kapasite sağlanmalıdır. Bilindiği gibi 10 koltuk altı araçlar otomobil sınıfına girdiği için d2 belgesi başvurularında kullanılamaz.

Ayrıca araçların koltuk sigortalarının olması mecburidir. Belge aldıktan sonrada bu konuya dikkat etmeniz gereklidir. Belgeye kayıtlı olan araçlardan sigortalarının yenilenmemesi veya geciktirilmesi durumunda ( buna trafik sigortası ve muayene de dahil) araç belgeden düşecektir. Bu da trafikte yakalanması durumunda aracın ceza yemesine sebep olur. Önemli bir konu olduğu için dikkat etmeniz gereklidir.

Başvuruda bulunacak şirket veya şahıs firmasının ticaret odası kayıtlı sermayesinin en az 30.000 TL olması gereklidir. Sermaye miktarı yeterli olmayan firmalar D2 belgesi müracaatı yapmadan önce sermaye arttırımı yapmalıdır.

D2 belgesi fiyatı 18,559.00 TL dir. Ayrıca belge kayıt edilecek her araç için 370 TL taşıt kartı ücreti ödenmektedir.

D2 BELGESİ YENİLEME İŞLEMLERİ

Tüm diğer yetki belgelerinde olduğu gibi d2 belgesi yenileme işlemleri de 5 yılda bir yapılır. 2019 yılı için yetki belgesi yenileme oranları yetki belgesi fiyatının %5 i oranındadır. Ve yine bu rakama ek olarak yetki belgesi ekine kayıtlı her bir araç için 78 TL taşıt kartı ücreti ödenerek belge yenileme işlemleri tamamlanır. Gerekli olan evraklar ilk belge başvurusu esnasında kullanılan evrakların aynısıdır. Gerekli evraklarla başvuru yapılması halinde bir gün içerisinde belge yenileme işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

ARAÇ KİRALAMA – KİRALIK ARAÇ ÇALIŞTIRMA

D2 belgesi sahibi firmalar dışarıdan kiralama yolu ile araç çalıştırabilirler. Kiralık olarak çalıştırabilecekleri araç sayısı öz mal araç sayısının iki katını geçemez. Ayrıca kiralık olarak çalıştırılacak araçlar öz mal araçların muadili olmak zorundadır. Minibüs araca karşılık iki adet minibüs kiralanabilir. Aynı şekilde otobüs araca karşılık da 2 adet otobüs araç kiralanabilir. Kısacası minibüs araca karşılık otobüs araç kiralaması yapılamaz.

Kiralık çalıştırılacak araçlar belgeye kayıt edildikten sonra da karşılık öz mal araç sayısının muhafaza edilmesi gereklidir. Araç satışı vs durumunda karşılık kiralık araçlarda boşta kalacağından araç ilavesi yapılmalıdır.

D2 belgesine kayıtlı araçları kullanan şoförlarin mutlaka Src belgelerinin olması şarttır. Ayrıca belge aldıktan sonra ilk altı ay talep edilmezken devam eden aylarda sizden Ody belgesi sahibi personel çalıştırmanız zorunludur. Orta düzey yönetici belgesi olan bu belgeyi şirket sahipleri kendileri de alabilirken dışarıdan bu belgeye sahip personel de istihdam ettirebilirler.