D2 belgesi işlemleri ve alt belgeler için bizi arayınız. Firmamız bir gün içerisinde D2 belgesi işlemlerini tamamlamaktadır. Ayrıca mevcut belge sahibi firmaların Ulaştırma Bakanlığındaki araç ilave düşüm işlemleri, kiralık araç ilavesi gibi konularda da müşavirlik ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Son düzenleme ile 2019 yılının haziran ayının sonuna kadar ertelenen U-ETDS sistemi ile alakalı giriş işlemleri ve sisteme veri girişi hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Haziran sonundan itibaren tamamen devreye girecek olan sistemin kullanım yöntemleri verilerin sisteme nasıl aktarılacağı hakkında da yardımcı olmaktayız. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

D2 Belgesi Yeni Düzenlemeler

D2 belgesi için başvuran firmalardan engelli ve diyaliz hastalarının taşınması için yapılan müracaatlarda asgari kapasite şartı aranmaz. Bu firmalardan en az 1 adet otobüs araç bulunması yeterlidir. Ayrıca bu firmalar için yetki belgesi ücreti üzerinden %75 indirim uygulanarak belge düzenlenir.

D2 belgesine kiralık olarak araç kaydedecek firmalar özmal araç sayısının 2 katını geçmeyecek şekilde kiralık araç ilavesi yapabilirler. Yalnız bu kiralama işlemi sırasından yetki belgesine kayıtlı araç muadili olması gereklidir. Minibüs araç için minibüs, otobüs araç için otobüs araç kiralanabilir. Bire iki karşılıklı eş araçlar olması zorunludur.

d2 belgesi
d2 belgesi

D2 Belgesi İçin Gerekli Evraklar

D2 belgesi müracaatından firmalardan 75 koltuk kapasitesini tamamlamaları istenir. 75 koltuk kapasitesini sağlamadan belge başvurusu yapılamaz. Ve öz mal en az 10 koltuk minibüs araçlarla bu kapasite sağlanmalıdır. Bilindiği gibi 10 koltuk altı araçlar otomobil sınıfına girdiği için d2 belgesi başvurularında kullanılamaz.

Ayrıca araçların koltuk sigortalarının olması mecburidir. Belge aldıktan sonrada bu konuya dikkat etmeniz gereklidir. Belgeye kayıtlı olan araçlardan sigortalarının yenilenmemesi veya geciktirilmesi durumunda ( buna trafik sigortası ve muayene de dahil) araç belgeden düşecektir. Bu da trafikte yakalanması durumunda aracın ceza yemesine sebep olur. Önemli bir konu olduğu için dikkat etmeniz gereklidir.

Başvuruda bulunacak şirket veya şahıs firmasının ticaret odası kayıtlı sermayesinin en az 30.000 TL olması gereklidir. Sermaye miktarı yeterli olmayan firmalar D2 belgesi müracaatı yapmadan önce sermaye arttırımı yapmalıdır.

  1. İmza sirküleri aslı
  2. Faaliyet belgesi
  3. Ticaret sicil gazetesi
  4. Ruhsat fotokopileri
  5. Ortakların kimlik fotokopileri
  6. İş yerine ait kira kontratı

D2 belgesi fiyatı 18,559.00 TL dir. Ayrıca belge kayıt edilecek her araç için 370 TL taşıt kartı ücreti ödenmektedir.

D2 Belgesi Yenileme İşlemleri

Tüm diğer yetki belgelerinde olduğu gibi d2 belgesi yenileme işlemleri de 5 yılda bir yapılır. 2019 yılı için yetki belgesi yenileme oranları yetki belgesi fiyatının %5 i oranındadır. Ve yine bu rakama ek olarak yetki belgesi ekine kayıtlı her bir araç için 78 TL taşıt kartı ücreti ödenerek belge yenileme işlemleri tamamlanır. Gerekli olan evraklar ilk belge başvurusu esnasında kullanılan evrakların aynısıdır. Gerekli evraklarla başvuru yapılması halinde bir gün içerisinde belge yenileme işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Süresi içinde yenilenmeyen yetki belgeleri iptal edildiğinden belge bitiş tarihini takip eden 570. güne kadar sürenizin olduğunu, bu süreyi geçerirseniz belgenizin iptal edileceğini unutmayın. D2 belgesi yenileme esnasında da firmanıza kayıtlı 75 koltuk kapasitesine sahip araç bulundurulması zorunludur. Aksi takdirde yenileme yapılamaz. Geçmiş dönemlere ait firmanızın ortaklı yapısında, adres bilgilerinde veya temsil durumunda değişiklik var ise bunların bakanlığa bildirilmesi zorunlu olduğundan. İnceleme yapılır eğer bildirilmemiş ise cezai işlem uygulanır.

Araç Kiralama – Kiralık Araç Çalıştırma

D2 belgesi sahibi firmalar dışarıdan kiralama yolu ile araç çalıştırabilirler. Kiralık olarak çalıştırabilecekleri araç sayısı öz mal araç sayısının iki katını geçemez. Ayrıca kiralık olarak çalıştırılacak araçlar öz mal araçların muadili olmak zorundadır. Minibüs araca karşılık iki adet minibüs kiralanabilir. Aynı şekilde otobüs araca karşılık da 2 adet otobüs araç kiralanabilir. Kısacası minibüs araca karşılık otobüs araç kiralaması yapılamaz.

Kiralık çalıştırılacak araçlar belgeye kayıt edildikten sonra da karşılık öz mal araç sayısının muhafaza edilmesi gereklidir. Araç satışı vs durumunda karşılık kiralık araçlarda boşta kalacağından araç ilavesi yapılmalıdır.

D2 belgesine kayıtlı araçları kullanan şoförlarin mutlaka Src belgelerinin olması şarttır. Ayrıca belge aldıktan sonra ilk altı ay talep edilmezken devam eden aylarda sizden Ody belgesi sahibi personel çalıştırmanız zorunludur. Orta düzey yönetici belgesi olan bu belgeyi şirket sahipleri kendileri de alabilirken dışarıdan bu belgeye sahip personel de istihdam ettirebilirler.

D2 Belgesi Sorgulama

Yetki belgenizin sorgulamasını yapmak veya hizmet aldığınız firmanın belgesinin olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız araç plakası ile e-devletten sorgulama yapabilirsiniz. Plakasını sorguladığınız araç hangi yetki belgesine kayıtlı, kayıtlı olduğu firma adı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sistem sayesinde hizmet aldığınız kurumun resmi çalışıp çalışmadığını öğrenebilirsiniz.

D2 Belgesi Nasıl Alınır

Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Başvuruda bulunmak isteyen kurumlar bağlı bulundukları bölge müdürlüklerinden talepte bulunabilirler. İstanbul ve civar illerdeki firmalar için danışmanlık ve müşavirlik hizmeti sunuyoruz. Ulaştırma Bakanlığına yapılan başvuru dilekçeleri yasal süreler içerisinde incelenerek firmalara bilgilendirme yapılır. Ücretinin ödenmesinin ardından işlemler tamamlanır.

Yetki Belgelerinin İptali

Belge almış firmalar belgelerini iptal edebilirler. Bunun için yine belge alınan kuruma başvuru yapılarak iptal işlemi gerçekleştirilir. Araç iptal işlemleri de aynı mantıkla yürüyen işlemlerdir. Araç satışı yapıldığı takdirde satış sözleşmesi bakanlığa bildirilerek araç yetki belgesinden düşürülür. Yeni alınan araçlar içinde ruhsat fotokopisi ile başvuru yapılır. Yetki belgesi ekine kayıt edilecek araçların muayenesinin olması, koltuk sigortalarının olması ve trafik sigortalarının olması şarttır. Belge sahibi olunan süre içerisinde bu faktörlerden birinin yitirilmesi halinde araç yetki belgesi iptal edilir. Aynı şekilde kapasite altında kalan firmalar 630 gün 75 koltuğun altında kalırlar ise d2 belgeleri iptal edilir.

D2 Belgesi U-ETDS Sistemi

Yeni yürürlüğe giren yönetmelik ile yolcu taşımacılığı yapan firmalar haziran 2019 tarihinden itibaren açılan sisteme işlemekle mükelleftirler. Bunun için şirket yetkilisinin e-devlet şifresinin sisteme tanımlanmasının ardından giriş işlemlerine başlayabilirsiniz. Bunun için detaylı bir şekilde hazırladığımız u-etds sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Artık bu sistem ile yapılan tüm seferlerinizi yolcu isimleri, pasaport numaraları ile devlete bildirmeniz gerekecek. Bir çok kurum giriş işlemlerini kolaylaştırsın diye bilgisayar programları kullanıyor. Sizde dilerseniz programla yada manuel olarak giriş yapabilirsiniz.

Firmamız uzun yılların deneyimi ile bir gün gibi kısa bir süre içerisinde tamamlıyoruz. D2 belgesi sahibi firmaların almak zorunda olduğu < ody belgesi > sayfamızı ziyaret ediniz.