F1 belgesi ticari amaçla yolcu taşımacılığı konusunda acentelik yapacakların alması gerekli belgedir. Belge sahipleri en fazla 10 adet belge sahibi firma ile acentelik sözleşmesi imzalayabilirler. Yönetmelik gereği eğer şubeleşmeye gidecekseniz açacağınız her şube için sermaye ve işletme sermayesi miktarı o oranda artmalıdır.

Taşrada acentelik faaliyetinde bulunacak firmalara yetki belgesi ücretinin üzerinden %75 oranında indirim uygulanır. Şehirlerde faaliyet gösteren firmalar ile taşrada faaliyet gösteren firmalar aynı ücreti ödemezler. Başvuruda bulunan firmanın bulunduğu coğrafi noktaya göre sistem zaten fiyatlandırmayı kendisi yapmaktadır. Taşrada başvuruda bulunacak firmaların ekstradan herhangi bir indirim talebinde bulunmaları gerekmez.

Acenteler sadece anlaşma yaptıkları firmaların biletlerini satabilirler. Bunun dışında herhangi bir ticari faaliyette bulunamazlar. Yapılan denetimlerde aykırı harekette bulunduğu tespit edilen firmalara cezai işlem uygulanmaktadır.

f1 belgesi
f1 belgesi

F1 belgesi fiyatı 4949,00 TL dir.

F1 BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

  1. Başvuruda bulunabilmek için A1,  D1- D2 belgesi -D4 yetki belgelerinden en az biri ile imzalanmış acentelik sözleşmesinin olması şarttır.
  2. Faaliyette bulunulacak yer ilçe ise 2000 TL, il ise 6000 TL kayıtlı sermayeye sahip olunması şarttır.
  3. Bu işe elverişli müstakil bir büronun kullanım hakkına sahip olunması şarttır.
  4. Köy, kasaba veya beldelerde yetki belgesi için başvuranlara %75 indirim uygulanır.
  5. En fazla 10 adet taşımacı ile sözleşme yapabilirler.

F1 BELGESİ YENİLEME

F1 belgesi sahipleri de diğer yetki belgelerinde olduğu gibi belge aldıktan sonra 5 yılı doldurduğunda bakanlığa başvurarak yetki belgelerini yenilemeleri gerekir. F1 belgesi yenileme işlemlerinde de ilk başvuru esnasında talep edilen yeterlilik ve evraklar aynen talep edilir. Yenileme ücreti olarak o yıl içerisinde geçerli olan yetki belgesi ücretinin %5 i oranında ücret ödeyerek yenileme yapabilirler. Bir 5 yıl daha yetki belgenizi kullanabilirsiniz. Detaylar için bizi arayınız.

Uzman kadromuz ile yıllardır sektörde kaliteli hizmet sunma anlayışımızı devam ettiriyoruz. Bir gün içinde yetki belgesi işlemlerini bitirip belgenizi size teslim ediyoruz. Belge başvuru ve yenileme işlemlerinin yanında acente değişikliği ve adres unvan değişikliği gibi bilgilendirmeleri de yine firmamız yapmaktadır.

Komisyoncuların ilgisini çekeceğini düşündüğümüz ”h1 belgesi” sayfamızı ziyaret ediniz