H1 belgesi komisyonculuk belgesidir. Komisyon faturası keser. R1 belgesi ise işi verdiği nakliyeciden kendisine kesilmiş nakliye faturası alır ve işi aldığı firmaya ise nakliye faturası düzenler. Böylelikle nakliyeci ile taşınacak eşyanın sahibi firma bir biri ile ticari bağlantıya geçmezler. İki tarafında muhatap firması organizasyonu yapan r1 belgeli firmadır.

Ticari amaçla yurt içinde eşya taşımacılığı komisyonculuğu yapacakların alması gereken belgedir. Nakliye faturası düzenleyemezler. En sık karşılaştığımız soruların başında gelen r1 belgesi ile h1 belgesi arasındaki fark konusuna açıklık getirmeye çalışalım. H1 ile sadece komisyon faturası kesebilirsiniz. Bu fatura işi verdiğiniz nakliyeciye, işi aldığınız firmaya veya her ikisine birden olabilir. Ama sadece komisyon miktarı kadar olabilir.

H1 BELGESİ VE R1 BELGESİ – ORGANİZATÖRLÜK VE KOMİSYONCULUK

Bir belge ile sadece komisyon miktarı fatura edilirken diğer belge ile toplam tutar üzerinden faturalandırma yapılabilir. Organizatörlük belgesi almak için yazımızın altında verdiğimiz linkten web sitemizdeki ilgili sayfaya giderek bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca uluslar arası nakliye organizatörlüğü ve komisyonculuğu belgeleri içinde hizmet sunmaktayız. Detaylı bilgi için bizi arayınız.

H1 belgesi nin fiyatı 8491,00 TL dir.

h1 belgesi
h1 belgesi

H1 BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Aşağıda belirtilen evraklar ile bakanlığa başvurmanız halinde yetki belgeniz düzenlenerek size teslim edilir. Firmamız bir gün içerisinde yetki belgesi işlemlerinizi bitirerek belgenizi size teslim etmektedir. Uzman kadromuz ile kısa sürede işlemlerinizi tamamlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  1. Kendi adlarına taşımacılık yapamazlar. Nakliye faturası düzenleyemezler.
  2. Sadece komisyon faturası kesebilirler.
  3. En az 20 000 TL kayıtlı sermayeye sahip olmaları şarttır.
  4. K2 ve C1 yetki belgesi sahipleri ile acentelik yapamazlar.
  5. Bu işe elverişli bir büronun kullanım hakkına sahip olmaları şarttır.
  6. Ticaret odası faaliyet belgesi
  7. İş yerinin merkez adresine ait kira kontratı
  8. İmza sirküleri aslı
  9. Otların kimlik fotokopileri
  10. Şirketlerden kayıtlı oldukları ticaret odasından alınmış en son temsil ilzamı gösteren ticaret sicil gazetesi

H2 yetki belgesi için bizimle irtibata geçiniz. Uluslar arası eşya taşımacılığı komisyonculuğu belgesidir. Yurt içi nakliye komisyonculuğu içinde kullanılabilir.

H2 belgesi ücreti 12736,00 TL dir.

Komisyonculuğun bir üst belgesi olan ”r1 belgesi” için sayfamızı inceleye bilirsiniz.