K belgesi nedir ? Ulaştırma Bakanlığı tarafından taşımacılıkta kullanılan araçların kayıt altına alınması amacıyla faaliyet alanına ve türüne göre firmaların araçlarına almakla yükümlü oldukları belgedir. Her bir belge farklı bir alana hitap etmekte ve hangi işi yapıyor veya yapmayı düşünüyorsanız ona göre yetki belgesi müracaatı yapmanız gerekmektedir. Nakliyecilik yapacaklar ( nakliyecilğinde çeşitleri vardır) veya diğer sahalarda faaliyette bulunacaklar uygun yetki belgesi müracaatı yapmalıdır.

K1 BELGESİ NEDİR

K1 belgesi açık yük nakliyesi yapacak olan şirketlerin yada şahısların alacağı yetki belgesidir. K1 belgesi ile evden eve taşımacılık işi yani K3 belgesi işi yapamazlar. Kullanılacak aracın cinsine göre yıldızlı k1 belgesi ve normal k1 belgesi olmak üzere iki çeşit belge düzenlenmektedir.

K2 BELGESİ NEDİR

K2 belgesi kendi aracı ile kendi malınız taşıyorsanız. Ürettiğimiz ürünleri müşterilerinize sevk etmek için aracınızı kullanıyorsanız yada iş yerinize malzeme temin etmek için kendi aracınızı kullanıyorsanız bu araca K2 belgesi almanız gerekmektedir. Kısaca faturasını sizin kestiğiniz veya faturası size kesilmiş ürünleri kendi aracınız ile taşıyorsanız bu belgeyi almalısınız.

K3 BELGESİ NEDİR

K3 belgesi evden eve ve ofis taşımacılığı belgesidir. K3 belgesi ile de K1 belgesi işi yani açık yük nakliyesi veya ev eşyası dışında herhangi bir malzemenin nakliyesi yapılamaz.

K BELGESİ CEZASI

K Belgesi nedir ve cezası yetki belgesi olmadan taşımacılık yapmanın cezası 1000 TL dir. Aracınızı K belgesi olmadan trafiğe çıkaran iş yerlerine yukarıda belirttiğimiz miktarda cezai işlem uygulanır. Ayrıca yetki belgeniz olsa bile trafikte dolaşan aracınız bu yetki belgesine kayıtlı değilse yine 500 TL cezai işleme maruz kalır. Araçlarınıza yetki belgesi almadan yada var ise belgeniz kaydettirmeden kesinlikle trafiğe çıkarmayınız. Diğer yetki belgeleri içinde durum aynıdır. 4925 sayılı kara yolu taşıma yönetmeliği ile belirlenmiş cezai işlemler uygulanmaktadır. K1 belgesi bilgi için sayfamızı inceleyiniz.

K BELGESİ DÖNÜŞÜM

K2 belgesinden K1 belgesine dönüşüm yapmak isteyenler aradaki fiyat farkını ödemek ve k1 belgesi için gerekli şartları sağlamak zorundadır. K2 Belgesinden k1 belgesi ne dönüşüm yapmak isteyenler ise direk geçiş yapabilirler.

K BELGESİ KİRALIK ARAÇ

K belgelerine kiralık araç ilavesi yapılmamaktadır. K belgeleri sadece özmal araçlara alınabilir. İstisna olarak K2 belgelerine leasing sözleşmeli araç ilavesi yapılabilir. Bu işlemde kiralama oranı öz mal araç sayısının 10 katından fazla olamaz.

YETKİ BELGESİ

Yetki belgesi 4925 sayılı karayolu taşıma yönetmeliği çerçevesinde düzenlenen ve taşıma işini sınıflandırıp her sektörün faaliyet alanını düzenleyen yönetmelikle tanımlanmış belgelerin genel adıdır.

ADRES – VERGİ DAİRESİ – UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN

K2 Yetki belgesi sahipleri iş yerleri için adres unvan vergi dairesi değişikliği yaptıklarında bunu mutlaka 60 gün içinde bakanlığa bildirmek zorundadır. Diğer yetki belgeleri içinde aynı durum geçerlidir. 

  1. Değişikliği gösteren ticaret sicil gazetesi
  2. Faaliyet belgesi
  3. Yetki belgesi aslı
  4. Vergi levhası fotokopisi
  5. Dilekçe
  6. Vergi dairesi veya unvan değişmiş ise ruhsat fotokopileri ve taşıt kartlarının asılları
ARAÇ İLAVESİ VE SATIŞI

Yetki belgelerine araç ilavesi için ilave edilmek istenen aracın muayene tarihi geçerli ruhsatın 4 yüzününde fotokopisi ile başvuru yapılır.

Araç satışlarında ise noter satışı tarihi itibari ile 60 gün içinde bakanlığa başvuru yapılmalıdır. Zamanında bildirilmeyen her satış için 410 TL para cezası uygulanır.

Yıldızlı K1 ve K2 yetki belgelerinde satılan araç tek araç ise veya diğer yetki belgelerinde asgari kapasite şartını kaybedecek şekilde yapılan araç satışlarının 60 gün içinde bildirilmeyip ve yine bu tarihler içerisinde bakanlığa yeni araç ilavesi başvurusunda bulunmayanların yetki belgeleri iptal edlir. Çünkü yıldızlı K1 ve K2 yetki belgesi sahipleri mutlaka belgeye kayıtlı 1 birim araç bulundurmak zorundadır. Ve diğer yetki belgeleride belge alırken sağlamak zorunda oldukları asgari kapasite şartını sürekli mevcut bulundurmak zorundadır. 

Araç satışı işlemleri için satılan aracın satış sözleşmelerinin asılları ve taşıt kartının aslı gereklidir. K belgesi nedir ve nasıl alınır sorularına cevap vermeye çalıştığımız bu yazımızda belirtilmeyen konularda bilgi almak için bizi arayınız.

Sözleşmeli araç ilavesi işlemleri için tıklayınız