K2 Belgesi  Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen ve ticari veya hususi kayıtlı kamyon-kamyonet aracı olan bütün vergi mükelleflerinin alması gereken belgedir. Nakliyecilik sektörünün dışında faaliyet gösteren ve kendi mallarını kendi  araçları ile taşıyan firmaların alması gereklidir. Belge başvurusu yapabilmek için araçların özmal olması gerekir. Nakliyecilik yapamazlar veya bir başkasının malını taşıyamazlar.

Avrupa Birliği uyum standartları çerçevesinde düzenlenen yönetmelik ile yürürlüğe giren yasa gereği kendi iştigal konusu ile faaliyette bulunan bütün firmaların alması zorunludur. Alınmaması halinde araçlarınızın trafikte denetime girmesi sonucu cezai işleme maruz kalabilirler. Başvuru şartları ve evrakları konusunda detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçiniz.

K2 Belgesi Süresi

K2 belgesi 5 yıllık olarak verilir ve 5 yıl sonunda yenilenmelidir. Yenilenmeyen yetki belgeleri iptal edilir. Yenileme sayfamıza giderek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. K2 belgesi yenileme ücreti yenileme yapıldığı yıl için geçerli olan belge ücretinin % 5 i oranındadır. Yenilemesi yapılan belge bir beş yıl daha uzatılarak kullanılabilir. Hem zamandan kazanmak hemde gecikmeden kaynaklı mağduriyet yaşamamak için bizimle iletişime geçiniz.

K2 Belgesi Kimler Almalı

Kendi işi ile alakalı taşımacılık yapan herkes alabilir. Şahıs başvurularında vergi mükellefi olma şartı kaldırılmıştır. Bireysel olarak da başvuru yapılabilir. Vergi dairesi ile alakalı durumlar bakanlık tarafından incelenene bir konu değildir.

  • Hangi Araçlara Alınır

Hususi veya ticari olarak kayıt edilmiş kamyonet ve kamyon araçlar için alınabilir. Şahıs adına kayıtlı araçlarda hususi kayıtlı olanlardan araç sahibi herhangi bir ticari işle meşgul olmuyorsa ve aracı sadece kendi şahsi işleri için kullanıyorsa k2 belgesi almasına gerek yoktur. Üzerine vergi levhası olanlar veya vergi mükellefi olmasını gerektiren bir işle meşgul olanlar bu belgeyi almalıdır. Kamyon aracı olanlar ile kamyonet aracı olanlar yetki belgesi alırken farklı ücret öderler. Kamyonet aracı olanlara k2 belgesi % 90 indirimle verilir.

  • Belge Alış Süreci

K2 belgesi müracaatları bir gün içinde tarafımızca tamamlanmaktadır. Bakanlıktan yaptığımız başvuru işlemlerinde sizden k2 belgesi için gerekli evraklar talep edilerek bakanlığa sunulur incelemenin ardından eksiği bulunmayan başvurulara ödeme numarası verilerek belge harcının ödenmesi istenir. Ücretin ödenmesinin ardından K2 belgesi başvuruda belirttiğimiz araçlar için geçerli olarak faaliyete hazır duruma gelir. Evraklar bakanlık tarafından firmaların adreslerine iadeli taahhütlü olarak posta yolu ile gönderilmektedir.

  • Belge Fiyatı

K2 belgesi ücreti 2018 yılı için kamyonet araçlara 2500,00 TL, kamyon aracı olanlar için ise 10000,00 TL dir.

K2 BELGESİ NEREDEN ALINIR

K2 belgeleri yıldızlı ve normal k2 belgesi olarak iki şekilde düzenlenir. Yıldızlı belge sadece kamyonet aracı olanlara düzenlenir. Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığından alınır.

Ruhsatında kamyonet ve kamyon olarak geçen ve hususi kayıtlı bile olsa vergi mükellefleri adına kayıtlı doblo-kangoo-starex tipi hafif ticari araçlarda dahil gereklidir. K2 belgesi sahibi firmaların adres değişikliği durumunda bunu ticaret sicil gazetesinin yayın tarihi itibariyle 60 gün içinde bakanlığa bildirmeleri gerekmektedir. Adres değişikliği için değişikliği gösteren ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi ile beraber k2 yetki belgelerini bakanlığa iade ederek yeni adresli belgelerini almaları gerekmektedir.

  • Yetki belgesi olmadan taşımacılık yapmanın cezası 2615 tl dir.

YILDIZLI K2 BELGESİ

Yıldızlı K2 belgesi belge başvurunuzu bir an önce yapmak için bizimle irtibata geçiniz.

Sadece kamyonet aracı olanlar için düzenlenen belgedir. Yıldızlı k2 belgesi alanlar belgelerine kamyon araç kaydedemezler. Kamyon araç ilave etmek istediklerinde  aradaki fiyat farkını ödemeleri gerekir. Yıldızlı k2 belgesi ücreti %90 İNDİRİMLE 1022 TL dir. Küçük işletmelerin sadece kamyonet aracı olanların belge alabilmeleri için düzenlenen yetki belgesidir.  Normal belgeden herhangi bir farkı olmayıp sadece indirimli ücretle alınır. Yurt içinde istediğiniz şekilde taşımacılık yapabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama yoktur. Bahsettiğimiz gibi eğer kamyon araca ihtiyaç duyup almanız halinde belgeye kaydetmek istediğinizde normal belge ücreti ile aradaki farkı ödemeniz gerekecektir.

K2 BELGESİ NASIL ALINIR

K2 belgesi nasıl alınır diyorsanız Yılmaz Danışmanlık olarak yetki belgesi işlemlerinizi 1 gün içinde bitiriyoruz. Yetki belgenizi en kısa sürede alabilmek için bizimle irtibata geçmeniz yeterli. Müşteri temsilcilerimizin sizden talep edeceği başvuru evraklarını  hazırlayıp bize ulaştırmanız yeterli.

Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı tarafından verilen K2 yetki belgesi işlemleri için gerekli olan evraklar hakkında detaylı bilgiyi sayfamızdan öğrenebilir yada bizimle irtibata geçebilirsiniz.

K2 BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

K2 belgesi için gerekli evraklar ve belge başvurusu için inceleyiniz

  • Taşıt kartı başvuru formu (tarafımızca hazırlanacak)
  • Yetki belgesi başvuru formu (tarafımızca hazırlanacak)
  • imza sirküleri
  • nüfus cüzdan fotokopileri
  • ruhsat fotkopisi
  • vekaletname (örneği için bizimle irtibata geçiniz.)

Bu evraklar ile bakanlığa yapacağımız başvuru neticesinde bir gün içinde evraklarınızı sizlere teslim ediyoruz. Klaliteli ve uygun fiyata hizmet almak için bizimle irtibata geçiniz.

C2 belgesi için tıklayınız