K2 belgesi hususi taşımacılık yapacaklara verilen yetki belgesidir. Belge başvurusunda bulunabilmek için en az 1 adet özmal kamyon kamyonet sahibi olunması yeterlidir. Belge başvurusu yapanların faal vergi mükellefi olma mecburiyetleri yoktur. Kamyon sahibi firmaların müracaatlarında ödeyecekleri ücret ile kamyonet sahibi firmaların ödeyeceği belge ücretleri farklıdır.

Sadece kamyonet aracı olanlar için indirimli olarak 2800 TL ücretle verilmektedir. Kamyon aracı olanlar ise 12373 TL ödeyerek belge alabilirler. Kamyonetler için verilen yetki belgesi yıldızlı k2 belgesi olarak tanımlanır ve bu belgeye ilerleyen zamanlarda sadece kamyonet araç ilavesi yapılabilir. Firma kamyon araç ilave etmek istediği takdirde aradaki fiyat farkını öder.

k2 belgesi
k2 belgesi

K2 Belgesi Gerekli Evraklar

K2 belgesi müracaatlarında ruhsat fotokopisi ve dilekçe ile başvuru yapılması yeterlidir. Ayrıca herhangi bir evrak talep edilmemektedir. Ayrıca şahısların e-devlet sistemi üzerinden de belge başvurusu yapabilme imkanları mevcuttur. Sisteme giriş sağlandıktan sonra Ulaştırma Bakanlığı bölümünden başvurularınızı yapabilirsiniz.

Belge başvurusunda kullanılacak araç hususi kayıtlı veya ticari kayıtlı olabilir. Minibüs gibi yolcu taşımaya mahsus araçlar bu belgeye kayıt edilemezler. Belge aldıktan sonra istenilen adette araç ilavesi yapılabilir.

Ek olarak yeni yönetmelik kapsamında bu belgeye finansal kiralama yolu ile araç kayıt etme izni verilmiştir. Firmanın doğrudan kiracı olduğu finansal kiralama yolu ile alınmış araçlar yetki belgesi ekine kayıt edilebilir. Bu oran özmal araç sayısının 10 katından fazla olamaz.

Yenileme İşlemleri

K2 yetki belgesi ve diğer yetki belgeleri süresi 5 yıl olarak verilir. Bu sürenin sonunda firmalar yetki belgelerini yenileyerek bir 5 yıl daha kullanım hakkına sahip olabilirler. Süresi içinde yenilenmeyen yetki belgeleri iptal edilir. Yenileme işlemler belge bitiş tarihinden 60 gün öncesinden başlar ve belge bitiş tarihini takip eden 540. güne kadar devam eder. Bu süreyi aşan firma ve şahısların k2 belgeleri iptal edilir..

Ayrıca yetki belgelerine kayıtlı araçları süren şoförlerin Src belgelerinin olması ve psikoteknik rapor almaları mecburidir. Bulundurmayan firma ve şoförlere cezai işlem uygulanmaktadır. Belge sahipleri nakliye yapamazlar. Nakliye faturası düzenleyemezler. Sadece kendi iş alanı ile alakalı taşımacılık yapabilirler.

ARAÇ İLAVESİ DÜŞÜMÜ

Belge aldıktan sonra başka araç ilave etmek isteyenler veya mevcut aracı satıp yeni aracına belgeyi geçirmek isteyenler. Ruhsat fotokopisi ile bakanlığa başvuru yaparak yeni araç ilavesi yapabilirler. Satılan araçlar içinde yine aynı şekilde satış sözleşmesi ile araç yetki belgesinden düşülebilir.

Yetki belgesi olan firmaların yenileme işlemleri için ”k2 belgesi yenileme” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.