Ody belgesi orta düzey yönetici belgesi kelimelerinin kısaltılmasından türetilmiştir. Ulaştırma Bakanlığından yetki belgesi almış firmaların yetki belgelerine ( yetki belgesi türüne göre ) belge sahibi personel çalıştırmaları zorunludur. Mesleki yeterlilik bildiriminde bulunmayan her firma için cezai işlem uygulanmaktadır. Aşağıdaki yazımızda bu belgenin nasıl alınabileceği. Kimlerin belge başvurusunda bulunabileceği. Gerekli evraklar ve kurs süresi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Firmamız bu belgelerin temini noktasında sizlere her türlü hizmeti sunmaktadır. Bizi arayınız.

İlk kez yetki belgesi başvurusu yapanlar için bakanlık 6 aylık belgeden muafiyet süresi tanımaktadır. Bu sürenin sonunda mesleki yeterlilik belgesi olmayan firmalara cezai işlem uygulaması başlar ve her ay düzenli olarak devam eder. Taki belgeyi alıp bakanlığa bildirinceye kadar. Bu açıdan önemli bir konudur lütfen aşağıda yazılı olan açıklamaları dikkatlice okuyunuz.

Hangi Yetki Belgesi Ody Belgesi Almak Zorunda

Malumunuz olduğu üzre her faaliyet alanı için farklı yetki belgesi alınmaktadır. Ve her bir yetki belgesi türü içinde bir veya iki tane mesleki yeterlilik belgesi talep ediliyor. Detaylı bilgi zaten belge aldığınız kurum tarafından size bildirilmiştir. Yinede sormak istediğiniz konu olursa bizi arayınız.

  1. Yurt içinde tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan D2 belgesi sahibi firmalarda 1 adet ody 2 yurt içi yolcu taşımacılığı mesleki yeterlilik belgesi zorunludur.
  2. Yurt içi nakliye işi yapan k1 belgesi sahibi firmaların 1 adet ody 4 yurt içi eşya taşımacılığı mesleki yeterlilik belgesi olması zorunludur.
  3. İstanbul büyükşehir belediyesinden A grubu yetki belgesi servis taşımacılığı yol belgesi alacak firmaların hem ody 2 hemde üdy 2 belgelerinin olması zorunludur.
  4. Kurye dağıtım işi yapacak olan firmalarda p1 belgesi için yine ody 4 belgesi zorunludur.
  5. Buna benzer diğer yetki belgeleri için gerekli olan mesleki yeterlilik belgeleri hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Kurs Kaydı İçin Gerekli Evraklar

  1. Kimlik fotokopisi
  2. Öğrenim durum belgesi
  3. Sabıka kaydı
  4. Biyometrik fotoğraf
  5. Bu evraklarla yapılan kurs kaydının ardından eğitim süreci başlar. Kurs bitiminde kursiyerler sınava girerler. Sınavda başarılı olan şahıslara mesleki yeterlilik belgesi düzenlenir. Muafiyetli belge başvurusu yapacaklar ody belgesi e-devlet üzerinden başvuru yapabilir.

Kimler Alabilir?

Mesleki yeterlilik belgesi olduğu için şirket sahipleri ve personelleri dahil herkes başvurabilir. Hatta herhangi bir şirkette çalışmıyor iseniz ve ileride nakliye turizm sektörleri gibi iş alanlarında kariyer planlarınız varsa bu belgeye başvurup alabilirsiniz. Herhangi bir ön koşul yoktur. Sadece ortaokul lise mezunu olmanız yeterlidir. Başvuru süreci ve belgenin alınması yaklaşık 2 ay gibi bir süreyi bulabilmekte.

Sektörde planlanan iyileştirme çabaları her geçen gün farklı şart ve koşullara sebebiyet verebilmektedir. Mesleki yeterlilik belgeleri, şoförlerden istenen belgeler ve araçlar için talep edilenler belli bir ön hazırlık ve planlama gerektirmektedir. Firmamız tüm bu alanların hepsinde şirketlere danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Ody Belgesi Nasıl Alınır

4 yıllık lisans mezunları kurs kaydını yaptırıp derse girme mecburiyeti olmadan kurstan alacakları sertifika ile sınava girebilirler. Ayrıca 25 şubat 2006 tarihine kadar 3 yıl ilgili sektörde yönetici olarak çalıştığını belgeleyenler de kursa gitmeden bu belgeyi alabilirler. Bu şartların dışında ki kişiler yukarıda bahsettiğimiz kurs ve sınav aşamalarını geçerek başarılı olmaları durumunda belge alabilirler. Ody belgesi doğrudan alma koşullarıyla beraber kurs süreci hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçiniz.

Kurs ile belge alacak arkadaşlardan en az lise mezunu olma şartı aranmaktadır. Ayrıca T.C vatandaşı olması veya yabancı uyruklu ise gerekli izinlerinin olması şarttır. Sınav tarihleri, en yakın sınava girmek için ne zaman başvuru yapmanız gerektiği gibi konularda sizlere detaylı bilgi sunuyoruz.

ody belgesi nasıl alınır
ody belgesi

Ody Belgesi Kiralama

Yetki belgesi sahibi firmalar ya ortakları bu belgeyi alarak yetki belgesi ekine kayıt ettirmelidir. Yada çalıştırdıkları personellerden birini kursa göndererek bu belgeyi aldırmalıdır. İşte bu noktada beklemek istemeyen firmalar belge sahibi bir personeli işe alarak yetki belgesine işleyebilirler. Anlaşacakları bir personelin işe girişini yaparak mesleki yeterlilik belgesini yetki belgelerine işleyerek bildirimde bulunurlar. Artık bundan sonra herhangi bir cezai işlem uygulaması olamaz.

Ody belgesi kiralama ücreti sık sık karşılaştığımız soruların başında yer almaktadır. Kiralama diye değilde çalıştıracağınız personeli şirketinizde istihdam ettirmeniz gerekli. Bunun içinde sigorta primini ödemeniz ve tabi anlaşacağınız bir rakam üzerinden aylık maaş ödemesi yapmanız gerekli. Belli bir fiyatı vs yoktur. Tavsiyemiz firma yetkililerinin bu belgeyi kendi adlarına almalarıdır.

Öteki türlü belge personelin şahsına ait bir belge olduğu için ilerleyen dönemlerde olası bir işten çıkma vs durumlarında belge de personelle beraber gideceği için yine aynı sıkıntı oluşacaktır. Bu sebeple firma yetkililerinin konuyu önemseyerek zaman ayırıp belge almalarını tavsiye ediyoruz.

Ody Belgesi Türleri

Ody

(1 ) Belgesi: Uluslar arası yolcu taşımacılığı yapan firmaların aldığı B1-B2 Belgesi için gerekli olan mesleki yeterlilik belgesidir. Kurs yolu ile alınabilir.

(2) Belgesi : Yurt içinde yolcu taşımacılığı yapan firmaların aldığı D2 belgesi gibi belgeler için zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınan servis personel taşımacılığı yol güzergah belgeleri içinde zorunlu hale gelmiştir. Bununla alakalı web sitemizdeki yol belgesi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

(3) Belgesi : Uluslar arası yük eşya taşımacılığı yapan firmaların aldıkları yetki belgeleri (C2 belgesi gibi) için zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Başvuru koşulları ve kimlerin alabileceği gibi sorulara yukarıda detaylı cevap verilmiştir.

(4 ) Belgesi : Yurt içinde yük ve eşya taşımacılığı yetki belgesi alan firmaların ki bunların başında K1 belgesi sahibi şirketler başta gelir zorunludur.

Ody Belgesi Sınav Soruları

Başvuruda bulunacağınız mesleki yeterlilik belgesinin sınıfına göre sınavda sorulan sorular değişmektedir. Ortak olan derslerin dışında yolcu taşımacılığı ve yük taşımacılığı ile alakalı konular değişmektedir. Bu yüzden farklı soru gruplarıyla karşılaşacaksınız. Örnek soruları veya daha önce sınavda çıkmış soruları incelemek isteyenler webte arama yaparak kolayca ulaşabilirler. Ayrıca bizlerde sınava girecek arkadaşlara bu konularda detaylı doküman ve ders notları temin edebiliriz.

Ody Belgesi Cezası

Mesleki yeterlilik şartını sağlayamayan firmalara idari para cezası uygulanır. 2019 yılı için mesleki yeterlilik cezası 780 TL dir. Bu ceza aylık olarak kesilir. Siz sınav veya personel istihdamı yolu ile bu belgeyi alıp bakanlığa bildirene kadar her ay bu rakamı bakanlığa ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple yukarıda da bahsettiğimiz gibi konu önemlidir. Ve kesilen cezaların bakanlığa ödenmemesi durumunda belli bir ceza puanına ulaşan firmalara geçici faaliyet durdurma cezası verilir. Taki puan sınırının altına inene kadar . Bunun içinde cezaların ödemesini yapmanız gerekir.

Bazı firmaların bu belgenin yanında <üdy belgesi> de alması gereklidir. Sayfamızdan kontrol ediniz.