Psikoteknik raporu yasal bir zorunluluktur. Raporunuzu bir hafta içinde teslim ediyoruz. Karayolu taşıma yönetmeliği gereği mesleği şoförlük olan herkes veya ticari araçları kullanan herkes bu belgeyi almak zorundadır. Aksi takdirde yönetmelikte belirtilen cezai işlemler uygulanır. Ayrıca servis personel taşımacılığı yol belgesi işlemlerinde şoför kartı içinde istenmektedir.

İster yolcu taşımacılığı yapın ister yük ve eşya. Artık ticari amaçlar için araç kullanan bütün şoförlerin psikoteknik belgelerini almaları MECBURİDİR. Yasal zorunluluklar sadece şoförleri değil kullandıkları araç sahiplerini de bağlayıcıdır. İşverenler de çalıştırdıkları personellerin şartlara uygun yeterlilik belgelerine sahip olmalarını sağlamak zorundadır.

psikoteknik raporu
pikoteknik raporu nasıl alınır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul iinde faaliyet gösteren okul servisi, personel servisi, turizm taşımacılık firmalarına çalışma izni için verilen yol belgesi müracaatlarında işlemlerin birinci aşamasını oluşturan şoför kartı başvuruları için psikoteknik raporu şarttır. Bu belge olmadan yol belgesi müracaatı yapılamamaktadır. Ayrıca yetki belgesine tabi araçları kullanan araç şoförlerinin de psikoteknik raporu olması gerekli ve zorunluluktur. 

Piskoteknik test bir saatlik bir işlem sonunda yapılan ölçümlere dayalı verilen bedensel yeterlilik belgesidir. Bir şoförün algı, dikkat refleks gibi özelliklerinin araç kullanmaya müsait olup olmadığının ölçümüdür. Her 5 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Daha önceki yıllada verilen psikoteknik kartları artık kaldırılmış bunun yerine rapor düzenlenmektedir. Psikiyatrist onayından geçen test sonuçları yeterli görülen adaylara psikoteknik rapor düzenlenmektedir. 

Psikoteknik Raporu Üücreti

Piskoteknik belgesi ücretler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçiniz. 0 212 653 11 87

PSİKOTEKNİK BELGESİ SORGULAMA

Psikoteknik belgeleri 5 yıllık olarak verilir. 5 yıl sonunda yenilenmeleri gerekir. Yeni verilen psikoteknik raporları e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Daha önceden kart şeklinde verilen belgeler artık rapor olarak verilirken şimdi artık e-devlet üzerinden kontrol edilebilir şekilde düzenlenmektedir. Kontrol bahsettiğimiz şekilde yapılabilir.

Psikoteknik Raporu Kimler Almalı

Ticari taşımacılıkta kullanılan araçları sevk ve idare eden şoförler, kamyonet, kamyon, minibüs, otobüs, ticari taksi şoförlerinin alması gereklidir. İstanbul büyükşehir belediyesinin verdiği şoför kartı için istenen evraklar arasında bu raporda yer almaktadır. Bu rapor olmadan şoför kartı alamazsınız.

PSİKOTEKNİK BELGESİ FİYATLARI

Fiyat almak için bizimle irtibata geçiniz. Rapor test ücreti ve bazı kurumların psikolog onayı için başka bir kuruma yönlendirmeleri neticesinde değişmektedir. Güncel fiyatları öğrenmek için bizi arayabilirsiniz.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEREDEN ALINIR

Psikoteknik belgesi sağlık bakanlığı tarafından onay almış kurumlar tarafından verilebilir. Belge için yaklaşık 1 saat sürecek bir test işleminden sonra başarılı olanlara verilir. Beş yılda bir yenilenmesi gereklidir. Farklı alanlarda yapılan değerlendirme işlemi ile refleks ölçümü, dikkat testi gibi parametrelere dayalı ölçüm sistemi şoförün araç kullanmak için yeterli bedensel yeterliliğe sahip olup olmadığını ölçer.

İhtiyaç duyan firmalar için <yol belgesi> sayfamızı ziyaret ediniz