post

Şoför kartı başvurusu nasıl yapılır, hangi evraklar gereklidir bu konularda detaylı bilgi sunmaya çalışacağız. Öncelikle şoför kartı nedir nerede kullanılır hakkında detaylı bilgi sunmaya çalışalım. Şoför kartı için gerekli evraklar ve başvuru koşulları hakkında da bilgilendirme yapacağız. Vereceğimiz bilgiler belediyenin aldığı en son kararlar neticesinde yazıya geçirilmiştir. Günceldir.

Şoför kartı başvurusu yapacak arkadaşların öncelikle 22 yaşından gün almış olması şarttır. 22 yaşını doldurmamış olanlar başvuruda bulunamazlar. Bu şart sağlandıktan sonra başvuruda bulunacak arkadaş
www.e-tuhim.ibb.gov.tr adresinden kayıt açmalıdır. Sisteme ilk defa kayıt açacaklar belediyenin göndereceği giriş şifrelerini sisteme girerek kayıt olurlar.

Ardından şoför ad soyad bilgileri, ehliyet alış tarihi ve hangi sektörde şoför olarak çalışacağı bilgilerinin olduğu kısım doldurulur. Ve ardından gerekli evrakların sisteme girilmesi aşamasına geçilir.

Şoför Kartı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Şoför kartı başvurusu için sizden istenen evraklar biyometrik fotoğraf. Ehliyet fotokopisi, hastaneden alınmış sağlık raporu ve psikoteknik raporu. Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden alınmış sürücü ceza bilgisi evrakı gereklidir. Biyometrik fotoğrafınızın sisteme uygun boyutlarda olması gereklidir. Değilse piksel ayarlarını yapınız yoksa sistem kabul etmeyecektir. Sürücü ceza bilgisi evrakını alırken son beş yıla ait olması gereklidir. Ayrıca barkotlu belge almanız gereklidir. Sağlık raporu göz ve dahiliye doktorundan alınmış kaşe imzalı olmalıdır. Psikoteknik belgeleri artık e-devlet sistemi üzerinden de görülebildiği için sistemde görülür şekilde olmalı yada ilçe sağlık müdürlüğünün kaşe imzasını taşımalıdır.

Başvuru yapıldıktan sonra belediye evraklarınızı inceleyecek ve size başvuru sonucunu mesajla gönderecektir. Başvurusu onaylanan arkadaşlar tekrar sisteme giriş yaparak belge harçlarını ödeyeceklerdir. 2019 yılı için ücret 100 TL dir. Bu ücret de yatırıldıktan sonra işlemleriniz tamamlanmış olur. Yol belgesi girişleri yapılırken sizin sistemde kayıtlı aktif kart numaranız belgeye girilir.