Şoför Kartı

Şoför kartı İBB tarafından verilen ve turizm taşımacılık, okul personel servisi, yol belgesi araçlarını kullanan şoförlerden talep edilen mesleki yeterlilik belgesidir. Şoför kartı olmadan yukarıda bahsettiğimiz alanlarda faaliyet gösteren araçları kullanamazsınız. Mutlaka şoför kartı almanız gereklidir. Başvuru işlemleri için bizimle iletişime geçiniz.

Şoför Kartı Başvurusu

Başvurular internet ortamında gerekli evrakların büyükşehir belediyesinin web sitesine yüklenerek yapılmaktadır. Bunun için öncelikle kayıt işlemi yapmanız gereklidir. Kimlik bilgileriniz mail ve cep telefonu numaralarınızı kayıt ettikten sonra size gönderilecek kayıt kodunu sisteme girerek kayıt işlemini tamamlamış olacaksınız. Ardından sistem sizden gerekli evrakları yüklemenizi isteyecektir. Özellikle fotoğraf ayarlarınızın sistem gereksinimlerini karşılayacak boyutta ayarlanmış olması şarttır. Aksi takdirde başvuru işlemlerinizi ilerletemezsiniz.

Şoför Kartı İçin Gerekli Evraklar

Başvuru için sizden istenecek evraklar aşağıda verilmiştir. Bu evrakları bilgisayar ortamında taratıp sisteme yüklemeniz gerekecektir.

  1. ehliyet fotokopisi
  2. biyometrik fotoğraf
  3. ehliyet gbt evrakı
  4. sağlık raporu
  5. psikoteknik raporu

Yukarıda bahsettiğimiz evraklardan sağlık raporu herhangi bir devlet veya özel hastaneden alınabilmektedir. Üzerinde göz ve dahiliye doktorunun kaşe ve imzası olmalıdır. Psikoteknik raporu ise ilçe sağlık müdürlüğü mühürlü olmalıdır aksi takdirde kabul edilmemektedir. Ehliyet gbt evrakını e-devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz. Sisteme girip sürücü ceza bilgisi yazdığınızda karşınıza çıkacak ekranda barkodlu belgeyi seçip 5 yıllık seçeneğini işaretliyerek evrak almalısınız.

Şoför Kartı Müracaatı

Başvurunuzu yaptıktan sonra belediye tarafından size mesaj gelecektir. Bu mesaj varsa eksik evrakınızı bildirir yada eksiğiniz yoksa ödeme yapmanız için sizi bilgilendirecektir. Mesaj geldikten sonra sisteme girip ödeme işleminizi yaparak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Sizin için gerekli olan şoför kart numarasıdır. Kartın kendisi belediye tarafından adresinize gönderilecektir.  Başvuru yaptım ve fakat kart numaramı bilmiyorum henüz gelmedi şeklindeki sorunlarınızı belediyeyi arayarak çözebilirsiniz. Başvuru ekranında kart numaranız yazacaktır. Oradan diğer gerekli diğer bilgilerinizi öğrenebilir güncelleye bilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*