Şoför kartı müracaatında artık alkol ve uyuşturucu madde testi zorunluluğu getirilmiştir. Başvuru evrakları ile sisteme kayıt yapıldıktan sonra yine sistem üzerinden randevu alınarak teste girilir. Bu işlem olmadan şoför kartı müracatınız değerlendirmeye alınmaz. Bu yüzden öncelikle bu test için randevu alıp testten geçmeniz gereklidir. 

Şoför kartı

 

Şoför kartı İBB tarafından verilen ve turizm taşımacılık, okul personel servisi, yol belgesi araçlarını kullanan şoförlerden talep edilen mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belge olmadan yukarıda bahsettiğimiz alanlarda faaliyet gösteren araçları kullanamazsınız. Mutlaka şoför kartı almanız gereklidir. Başvuru işlemleri için bizimle iletişime geçiniz. Ayrıca ticari taksi şoförleri de bu belgeyi almak zorundadırlar. Talep edilen evraklar aşağıda belirtilecek olan gerekli evrak listesidir. Ve turizm taşımacılık, servis ve ticari taksi şoförleri için aynı evraklar talep edilmektedir. 

Şoför Kartı Başvurusu

Başvurular internet ortamında gerekli evrakların büyükşehir belediyesinin web sitesine yüklenerek yapılmaktadır. Bunun için öncelikle kayıt işlemi yapmanız gereklidir. Kimlik bilgileriniz mail ve cep telefonu numaralarınızı kayıt ettikten sonra size gönderilecek kayıt kodunu sisteme girerek kayıt işlemini tamamlamış olacaksınız. Ardından sistem sizden gerekli evrakları yüklemenizi isteyecektir. Özellikle fotoğraf ayarlarınızın sistem gereksinimlerini karşılayacak boyutta ayarlanmış olması şarttır. Aksi takdirde başvuru işlemlerinizi ilerletemezsiniz. Tüm süreci firma olarak bizler takip etmekte ve bir iki gün içerisinde size kart işlemlerinizi tamamlayıp ödeme yapmaya hazır hale getirmekteyiz.

 

Gerekli Evraklar

Başvuru için sizden istenecek evraklar aşağıda verilmiştir. Bu evrakları bilgisayar ortamında taratıp sisteme yüklemeniz gerekecektir. Okunabilir şekilde taranmış veya fotoğraflanmış olması gereklidir. 

  1. ehliyet fotokopisi ( önlü arkalı olacak şekilde ) 
  2. biyometrik fotoğraf
  3. ehliyet gbt evrakı ( barkotlu belge olması lazım )
  4. sağlık raporu
  5. psikoteknik raporu ( e-devlet üzerinde tanımlı olmalı )

Yukarıda bahsettiğimiz evraklardan sağlık raporu herhangi bir devlet veya özel hastaneden alınabilmektedir. Üzerinde göz ve dahiliye doktorunun kaşe ve imzası olmalıdır. Psikoteknik raporu ise ilçe sağlık müdürlüğü mühürlü olmalıdır aksi takdirde kabul edilmemektedir. Yeni düzenleme ile psikoteknik raporları e-devlet sistemi üzerinden görünebilmektedir bu yüzden aldığınız raporun veren kurum tarafından sisteme işlenmesi gereklidir. Sistemde tanımlı olmayan raporlar kabul edilmezler. Ehliyet gbt evrakını e-devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz. Sisteme girip sürücü ceza bilgisi yazdığınızda karşınıza çıkacak ekranda barkotlu belgeyi seçip 5 yıllık seçeneğini işaretleyerek evrak almalısınız. Barkotlu olmayan belgeler kabul edilmez.  

Şoför Kartı Müracaatı Nereye Yapılır

Başvurunuzu yaptıktan sonra belediye tarafından size mesaj gelecektir. Bu mesaj varsa eksik evrakınızı bildirir yada eksiğiniz yoksa ödeme yapmanız için sizi bilgilendirecektir. Mesaj geldikten sonra sisteme girip ödeme işleminizi yaparak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Sizin için gerekli olan şoför kart numarasıdır. Kartın kendisi belediye tarafından adresinize gönderilecektir.  Başvuru yaptım ve fakat kart numaramı bilmiyorum henüz gelmedi şeklindeki sorunlarınızı belediyeyi arayarak çözebilirsiniz. Başvuru ekranında kart numaranız yazacaktır. Oradan diğer gerekli diğer bilgilerinizi öğrenebilir güncelleye bilirsiniz.

şoför kartı
şoför kartı

Şoför Kartı Yaş Sınırı

Şoför kartı yaş sınırı 22 dir. 22 yaşını doldurmamış olan arkadaşların yaşını doldurmalarını beklemeleri gereklidir. Bunun haricinde bir de sabıka kaydı durumu önemlidir. Sabıka kaydı olanlarda yine belge başvurusu yapamazlar. Şoför kartı müracaatı yapılacak olan internet sitesi adresi http://e-tuhim.ibb.gov.tr dir. Bu adrese giriş kayıt ve evrak yükleme aşamaları ile uğraşmadan bizimle iletişime geçebilir uygun fiyatlara hizmet alabilirsiniz.

Ticari Taksi Şoför Kartı Başvurusu

Ticari taksi kullanan şoförlerin de İstanbul büyükşehir belediyesine başvuruda bulunup kart alması zorunludur. Başvuru yapabilmek için aranan koşullar 22 yaşından gün almış olmaktır. Yaşını doldurmuş şoför arkadaşlar gerekli evraklarla başvuruda bulunduğu takdirde belgesini alabilir. Esasta alınan belge aynı olup kullanılacak alana göre sisteme tanımlama yapmaktayız. Yine yukarıda belirttiğimiz gibi sabıka kaydınızın bulunmaması gereklidir. Ticari taksi şoförleri belediyeden aldıkları ruhsat işlemleri için bu karta ihtiyaç vardır. Alınması zorunludur. Aksi takdirde ruhsat işlemleri gerçekleşemez.

Şoför Kart Ücreti

Şoför kartı başvurusu yapılıp tüm evraklar sisteme yüklendikten sonra bir veya iki gün içerisinde başvuru neticelenmektedir. Akabinde sizden yine sisteme giriş yaparak belge harcını yatırmanız istenir. 2019 yılı için kart ücreti 100 TL dir. Ödemeler kredi kartı ile internet üzerinden yapılmaktadır. Ödeme yaptığınız andan itibaren kart numaranız aktif olup sistemde tanımlı olacaktır. Yol belgesi girişi yapıldığı zaman sizin kart numaranız yol belgesi alacak olan araç üzerine işlenmektedir. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için kart numaranızın sistemde aktif olması bunun içinde kart ücretinin yatırılmış olması şarttır. Ödemeler online kontrol edilmekte ödeme yaptıktan sonra herhangi bir belge ibraz etmeniz gerekmez. Ödeme işlemi gerçekleştiği andan itibaren kartını aktif olacaktır.

Şoför Kartım Gelmedi Ne Yapmalıyım ?

Tüm başvuruları eksiksiz yaptınız. Belge harcını yatırdınız ve sonunda kartınızın elinize ulaşmasını beklediniz. Fakat adres bilgilerinden kaynaklı veya postadan geldiği esnada adreste olmamanız nedeniyle kartınıza ulaşamadınız. Ne yapmanız gerekli. Öncelikli olarak müracaatta bulunurken biz sisteme herhangi bir adres bilgisi girmiyoruz. Sistem nüfus kayıt sistemindeki kayıtlı adresinize ulaşarak belgenizi direk o adrese göndermektedir. Eğer adresten vs kaynaklı bir sorun nedeniyle belgenize ulaşamadıysanız belediyeye müracaat etmeniz gerekli. Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne başvurarak kartınızın nerede olduğunu öğrenebilir. Ve o adresten teslim alabilirsiniz.

Şoför Kartı Kaç Yıl Geçerli

Kartlar iki yıl süreli olarak düzenlenmektedir. İki yıl sonunda belgenizi yenilemeniz gereklidir. Tekrardan sağlık raporu ve süresi geçmemiş ise psikoteknik raporunuzu ibraz etmeniz gereklidir. Ayrıca bu süre içerisinde sürücü ceza puanlarınız da kontrol edilmektedir. Alacağınız yeni belgede yine aynı süre ile geçerli olacaktır. Ve son olarak iki yıl içerisinde adli bir durum yaşamamış ve sabıka kaydınızın olmaması gereklidir. Sabıka kayıt kontrol işlemleri belediye tarafından yapılmaktadır. İstenen evraklar arasında sabıka kaydı yoktur.

Şoför Kartı Sorgulama

Şoför kartınızın olup olmadığını bilmiyor iseniz veya kart numaranızı unuttuysanız öğrenmek için yukarıda linkini verdiğimiz internet sitesine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Sistem cep telefonu kontrollü çalışmaktadır. Şifrelerinizi unuttuysanız şifremi unuttum kısmına giriş yapıp cep telefonu numaranızı ve tc kimlik numaranızı yazarak yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra karşınıza çıkan menüde toplu taşıma aracı kullanım belgesi butonunu göreceksiniz. Oraya giriş yaptığınız takdirde kart numaranızı öğrenebilirsiniz.

Şoför kartları İstanbul sınırları içerisinde belediye tarafından verilen evraktır. Şehirler arası yollarda ticari araç kullanan şoförlerin ise src belgelerinin olması gereklidir. Bu kart sadece ibb sınırları içerisinde geçerlidir. Karayolu taşıma yönetmeliğinde belirtilen şart ve koşullar da yine sağlanmalıdır. Şehirler arası yollarda araç kullanıyor iseniz kullandığınız araç tipine uygun src belgesi sahibi olmanız gereklidir. Firmamız bu belge içinde danışmanlık ve müşavirlik hizmeti sunmaktadır.

Piskoteknik raporu nasıl alınır için tıklayınız