src belgesi
src belgesi nedir

Src belgesi nedir alabilmek için neler yapılması gerekli. Hangi koşullarda belge alınabilir. Belge başvurusu için gerekli evraklar. 2019 yılı için müracaatları nasıl yapılır. Muafiyetli belge başvurusu yapmak isteyenlerin nereye nasıl başvuru yapacakları hakkında detaylı bilgi paylaşmaya çalışacağız. Ayrıca kurs kayıt dönemleri, kurs süreci, sınav tarihleri, sınav kurs başvuruları hakkında da detaylı bilgi paylaşımında bulunacağız.

Ticari taşımacılık da kullanılan minibüs – otobüs- kamyon- kamyonet-tır gibi araçları kullanan şoförler mutlaka almak zorundadır. 4925 sayılı kara yolu taşıma yönetmeliği kapsamında yürürlüğe giren bu belge yasal zorunluluk haline gelmiştir. Belge başvurusu için en ilk koşul ehliyet sahibi olmanızdır.

Muafiyetli Belge Başvurusu Nasıl Yapılır. Nereye Başvurmalıyım

25 şubat 2003 den önce ehliyet almış olan kişiler sınava gitmeden kursa gitmeden alabilirler. Başvurular e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru işlemlerini devam ettirdikten sonra işlemler sonuçlandıktan sonra belge harcını bankaya yatırarak tamamlamış olursunuz. Artık eskisi gibi kart şeklinde belge düzenlenmediği için internetten çıktı alarak kullanabilirsiniz. Muafiyetli belge başvurusu yapanların 2003 den önce aldıkları ehliyet sınıfına göre türü de değişecektir.

Src Belgesi Türleri Nelerdir

Yük taşımacılığı için ayrı yolcu taşımacılığı için ayrı verilmektedir. Yük taşımacılığı için kullanılan belge türleri src 3 ve src 4 belgeleridir. Bunlar yurt içi yük ve eşya taşımacılığı için 4 ve uluslar arası yük ve eşya taşımacılığı için 3 türü belge alınmaktadır. Yolcu taşımacılığı içinde yine aynı şekilde src 2 ve src 1 belgesi düzenlenmektedir. Yurt içi yolcu taşımacılığı için 2 ve uluslar arası yolcu taşımacılığı için 1 türü belge düzenlenmektedir.

Araç cinsi kamyon kamyonet tır vs olan araçlar yük taşımacılığı için kullanılan araçlardır ve bu araçları kullanacak şoförlerin de bu araçlara uygun belge almaları gereklidir. Yine aynı şekilde minibüs otobüs ticari taksi gibi yolcu taşımacılığı yapan araçları kullanan şoförlerde bu işe uygun belgeyi almak zorundadır.

Src Belgesi Kurs Kayıt İşlemleri Nelerdir? Kurs Süreci Ne Kadar Sürmektedir?

25 şubat 2003 den sonra ehliyet almış olan kişiler belge alabilmek için öncelikli olarak Ulaştırma Bakanlığından bu belgenin eğitimini vermeye yetkili kurumlardan birine başvuru yapmaları gereklidir. Kuruma başvuru yapmak için sizden istenilen evraklar

  1. Kimlik fotokopisi
  2. Sabıka kaydı
  3. Öğrenim durum belgesi
  4. Biyometrik fotoğraf
  5. Ehliyet fotokopisi

Bu evraklarla başvuru yapıldıktan sonra eğitim süreci başlayacaktır. Eğitimler 30 saatlik bir ders programını kapsamaktadır. Eğitim sürecini başarı ile tamamlayan kursiyerler bu sürecin sonunda sınava gireceklerdir. Sınavda da başarılı olan kursiyerler almaya hak kazanırlar.

Src Belgesi Türleri Nelerdir? Kimler Hangi Belgeyi Almalıdır ?

Src 1 Belgesi : Bu belgeye başvuru yapacak şoförün 26 yaşından gün almış olması zorunludur. 26 yaşından küçük olanlar bu belgeye başvuru yapamazlar. Uluslar arası yolcu taşımacılığı yapan şoförler için zorunludur. Ayrıca üst yaş sınırı olarak da 66 yaşından gün almamış olmaları gereklidir.

Src 2 Belgesi : Yurt içinde yolcu taşımacılığı ( d2 belgesi ) yapan şoförlerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belge ile uluslar arası yolcu taşımacılığı yapılamaz. Minibüs, otobüs, ticari taksi şoförleri servis şoförleri bu belgeyi almalıdır.

Src 3 Belgesi : Uluslar arası yük taşımacılığı, kargo taşımacılığı yapan araçları kullanan şoförlerin alması gereken belgedir. 66 yaşından gün almamış olmak ve 19 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Kamyon kamyonet tır vs gibi araçları kullanan şoförler almak zorundadır.

Src 4 Belgesi : Yurt içinde yük taşımacılığı, kargo taşımacılığı için kullanılan araçları kullanan şoförler Src 4 belgesi almak zorundadır. Yine aynı şekilde bu belge ile uluslar arası yük ve eşya taşımacılığı yapılamaz. Eğitim sürecini başarı ile tamamlayan şoförler sınavı geçtikten sonra bu belgeyi alabilirler.

Src 5 Belgesi : Tehlikeli madde taşımacılığı yapan araçları kullanan şoförler bu belgeyi almak zorundadır. Akaryakıt taşıyan araçlar, kimyasal madde taşıyan araçlar, patlayıcı madde taşıyan araçları kullanan şoförler bu belgeleri alırlar.

Src Belgesi Fiyatları 2019

Eğer muafiyetli belge alıyor iseniz harcayacağınız rakam sadece belge harcını bankaya yatırmak olacaktır. E-devlet üzerinden muafiyetli belge başvurusu yaptıktan sonra bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ek herhangi bir ücret ödemezsiniz. Kurs yolu ile belge alacak iseniz o zaman hem kurs ücreti hemde sınav harcı ödemeniz gerekmektedir. 2019 yılı src belgesi ücreti 850 TL dir. Buna ek olarak sınav harcı yatıracaksınız. Kursu tamamladıktan sonra 4 sefer sınava girme hakkınız vardır. Her sınav girişi için sınav harcı yatırmanız gerekecektir. Sınavı kazandıktan sonra da kart ücretini bankaya yatırdıktan sonra işlemleriniz tamamlanmış olur.

Src Belgesi Soruları

Src kursuna gittikten sonra sınav dönemini beklemeniz gerekecektir. Sınavlarda çıkmış olan sorular üzerinden alıştırma yapmanız yararınıza olacaktır. İnternet üzerinden sorgulama yaparsanız bir çok web sitesi üzerinde geçmiş yıllara ait sorulara ulaşabilirsiniz. Genellikle aynı tip sorular sorulduğundan bu tip bir çalışma sınavı geçmeniz için size oldukça fayda sağlayacaktır. Mesul olduğunuz ders konuları belirli bir kapsamda olduğu için genellikle de hep aynı içeriğe sahip sorular sorulmaktadır. Ve tabiki kurs gördüğünüz kurum üzerinden de bu sorulara ulaşabilirsiniz.

Src Belgesi Sorgulama

Sınava girdiniz sınavı kazandınız ve harcınızı yatırdınız. Peki belgenizi nereden nasıl kontrol edebilirsiniz. Bunun için yukarıda linkini verdiğimiz e-devlet sistemine giriş yapmanız yeterli. Oradan mesleki yeterlilik belgesi sınav sonucunuzu ve belgenizi alabilirsiniz. Yeni düzenleme ile src belgeleri artık kart olarak değil e-devlet üzerinden alınan barkotlu belge ile verilmektedir. Veya geçmiş yıllarda muafiyetli belge başvurusu yapmış olup takibini yapmamış olanlarda aynı şekilde sorgulama yapabilirler. Mevcut beglenizin olup olmadığı, düzenlenmiş ise örneğini alabilmenizin yolu tarif ettiğimiz yolu takip etmenizdir.

Src Belgesi Başvuru Formu

En sık karşılaştığımız sorulardan biride başvuru formu talebidir. Geçmiş yıllarda kullanılmış olup mevcut sistemde böyle bir başvuru formu bulunmamaktadır. Başvuru koşulları ve kimlerin nasıl başvuru yapacakları konusunu yukarıda detaylı olarak anlattık. Bunun dışında herhangi bir src belgesi başvuru formu gibi bir evrak mevcut değildir. Muafiyetli olanlar e-devlet üzerinden diğer ehliyet sahipleride kurs yolu ile belge alabilirler. Bunun dışında ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Src Belgesi Hangi Kurumdan Alınır

Belge almak isteyen 25 şubat 2003 sonrası ehliyet almış adaylar bu eğitimleri vermeye yetkili bir kuruma başvuru yapmalıdır. Herhangi bir ehliyet kursu veya özel eğitim kurumu bu eğitimleri veremez. Ancak yetkili eğitim kurumları bu belgeyi düzenlemeye yetkilidir. Bu yüzden başvuru yapacağınız eğitim kurumunun yetki belgesi olmasına dikkat ediniz.

İşinize yarayacağını düşündüğümüz < d2 belgesi > sayfamızı ziyaret ediniz