Src belgesi kara yolunda faaliyet gösteren ticari araçları kullanan şoförlerin src belgelerini almaları mecburidir. Aksi takdirde para cezası uygulanır. Src belgesini sınavsız kurssuz alabilmek için 25 şubat 2003 tarihinden önce ehliyet sahibi olmak yeterlidir. daha önceki yıllarda aranan 2003 öncesinden ssk veya bağ-kur girişi şartı kaldırılmıştır . Bu şartları sağlayabilenler sınava kursa gitmeden alabilirler. Sağlayamayanlar ise bizimle irtibata geçip kurs hizmetinden faydalanabilirler.

Src belgelerinin açıklamaları aşağıdaki gibidir. Yaptığınız taşımacılığa uygun belgeyi veya dilerseniz her ikisini de alabilmeniz mümkündür. Ayrıca src1 belgesini alan src2 belgesini, src3 belgesini alan src4 belgesini de almış sayılır.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz !!!!!!

SRC 1 belgesi : Uluslar arası yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin alması gereken belgedir.

SRC 2 belgesi : Yurt içi yolcu taşımacılığı yapanların alması gereken belgedir.

SRC 3 belgesi : Uluslar arası yük ve eşya taşımacılığı yapan şoförlerin alması gereken belgedir.

SRC 4 belgesi : Yurt içi yük ve eşya taşımacılığı yapan şoförlerin alması gereken belgedir.

Sınavsız ve kurssuz yani muafiyetten yararlanıp belge almaya hakkı olanların başvuruları için

 • 2 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Ehliyet fotokopisi
 • Trafik Şubeden Ehliyet  GBT evrakı

1.  Src Belgesi Kursu

Src belgesi sahibi olmak isteyen arkadaşlardan 25 şubat 2003 den sonra ehliyet sahibi olanların src belgesi alabilmeleri için kurs hizmetimizden yararlanmaları ve akabinden Milli Eğitim Bakanlığı nın açtığı sınavlara girip başarılı olması gerekmektedir. Sınavlar 30 soru üzerinden yapılmakta olup %60 başarı sağlayanlar sınavı kazanarak hak kazanırlar.

 • Src Belgesi Kurs Kaydı İçin Gerekli Evraklar
 • Ehliyet fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik Fotoğraf ( 2 Adet )
 • Sabıka Kaydı ( e-devlet üzerinden resmi kuruma verilmek üzere alınacak)
 • Öğrenim durumunu gösterir belge

BELGEM GELMEDİ NEREDEN KONTROL EDEBİLİRİM ?

Müracaatı yaptınız ve bakanlıktan gelen mesaj sonrası harcınızı da yatırdınız fakat belgeniz henüz elinize ulaşmadı ise edevlet sistemi üzerinden belgenizin bulunduğu yeri görebilirsiniz. Genelde verilen adres bilgisi üzerinde evrakı teslim alacak kimsenin olmaması halinde belge tekrar bakanlık arşivine geri dönmektedir.     

 • Belgem Arşivde Görünüyor Nasıl Geri Alabilirim ?Bunun için ikametgah göndererek bulunduğunuz adrese geri iadesini isteyebilirsiniz yada iş yeri bilgilerinizi göndererek belgenizin elinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz
 • BELGEMİ KAYBETTİM NE YAPMALIYIM ?

Src belgenizi kaybetmeniz durumunda gazeteye zayii ilanı vererek tekrar ehliyet kimlik fotokopisi ile beraber başvuru yapmanız gereklidir. Ve belge harcınızı da tekrar yatırmanız gerekecektir. Belgeniz adresinize tekrar gönderilecektir.

 • BELGELERİMDEN BİRİ GELDİ DİĞERİ GELMEDİ ?

Bu tip durumlarda genelde belge harcınızı yatırmadığınız için belgelerinizin sadece bir tanesi gönderilir. Yapılan başvurularda genellikle bakanlık her iki belgeyi de hazırlayıp hazır hale getirilir vatandaş hangi belgenin parasını öderse o belge gönderilir. İki kart ücretini de yatırırsanız iki belgede adresinize gönderilecektir.

3.  SRC BELGESİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR ?

Başvurular Ulaştırma Bakanlığı Gazi Üniversitesi ortak faaliyet binası Mesleki Yeterlilik Ve Değerlendirme Merkezine yapılır. Bu bina Ankara’da dır. Başvurularınızı bu adrese yapmanız gerekmektedir. Posta yolu ile veya bizzat gidip başvuru yapabilirsiniz. Yada bizden hizmet alarak başvurularınızı bizim aracılığımızla gerçekleştirebilirsiniz.

SRC 1 BELGESİ 

Src 1 Belgesi uluslar arası yolcu taşımacılığı için araç kullanacak şoförerin alması gerekli belgedir. 2003 tarihinden önce alınmış C-D-E sınıfı ehliyeti olanlar sınava kursa girmeden muafiyetten yararlanıp alabilirler. Diğer adaylardan başvuruda bulunabilmek için aranan şartlar

 1. 26 yaşından gün almış olmak
 2. 63 yaşından gün almamış olmak
 3. Uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ve terör suçlarından hüküm giymemiş olmak şartları aranmaktadır.
 4. Hem yurtiçinde hemde yurt dışına araç kullanabilirler.

SRC 2 BELGESİ

Src 2 Belgesi yurt içinde yolcu taşımacılığı yapacak şoförlerin alması gereken belgedir. 63 yaşından gün almamış olmak yeterlidir. 25 şubat 2003 den önce ehliyet sahibi olanlar sınava kursa girmeden   bu belgeyi alabilirler.  Bu tarihten sonra ehliyet sahibi olanlar ise kursa ve sınava girmek zorundadır. Kurs hizmeti hakkında bilgi almak için bizimle irtibata geçiniz.

SRC 3 BELGESİ

Src 3 belgesi uluslar arası yük ve eşya taşımacılığı için alınması gerekli mesleki yeterlilik belgesidir. Src 3 belgesi ile yolcu taşımacılığı yapılamaz. Src belgesi türlerinden olan bu belgeyi alabilmek için gerekli olan bazı muafiyet şartlarını kapsamaktadır. Öncelikli olarak 25 ŞUBAT 2003 öncesi E veya D sınıfı ehliyeti olanlar bu belgeye muafiyetli başvuruda bulunabilirler. Daha sonra ehliyet alanlar veya 2003 öncesi ehliyet sınıfı B olanlar bu belge için kursa gitmek zorundadır. Src 3 belgesi muafiyetli başvuru için gerekli evraklar aşağıda belirtildiği gibidir.

Nasıl Başvurabilirim

Bu evraklarla bize başvuru yapıldığı takdirde başvurularınız Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Yeterlilik Ve Değerlendirme Merkezine yapılarak işlemleriniz tamamlanır. İşlemler yaklaşık 15-20 gün arasında sürmektedir. Bu süre zarfında başvuru yapılmış araç kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Mutlaka işlemlerinizin tamamlanması ve ardından belge harcını bankaya yatırmanız gereklidir. Kazanılmış haklarda belge harcının yatmadığı durumlarda src belgesi sahibi sayılmazsınız yani edevlet üzerinde yaptığınız kontrolde göreceğiniz üzere başvuru onay yazısı ancak ödeme yapıldıktan sonra görülecektir.

SRC 4 BELGESİ

Src 4 belgesi yurt içi yük ve eşya taşımacılığı yapacak şoförlerin alması gereken belgedir. SINAVSIZ VE KURSSUZ ALABİLMEK İÇİN 25 ŞUBAT 2003 DEN ÖNCE EHLİYET SAHİBİ OLMANIZ GEREKMEKTEDİR. Daha sonraki tarihlerde ehliyet alanlar kurs ve sınav yolu ile alabilirler. Kurs hizmetimiz için bizimle irtibata geçiniz. 63 yaşından gün almamış olmak gereklidir. Ehliyet sınıfına uygun yük taşımaya mahsus bütün araçları kullanabilirler.

SRC BELGESİ NASIL ALINIR

Src belgesi nasıl alınır. Src belgesi alabilmek için başvuruda bulunabilmek için ehliyet alış tarihleriniz önemlidir. 25 şubat 2003 den önce belgeli olanlar sınava kursa gitmeden belge alabilir, bu tarihten sonra ehliyet almış olanlar ise src belgesi kurs hizmetinden yararlanarak ardından sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

SRC BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 • 2 adet fotoğraf
 • ehliyet fotokopisi
 • nüfus cüzdan fotokopisi
 • öğrenim durumunu gösteren belge ( kurs hizmeti alarak belge alacaklar için)

D2 belgesi hakkınd bilgi almak için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir