Tursab belgesi alabilmek için gerekli olan şartlarla ve başvuru koşulları ile alakalı yayınlanan mevzuatın tamamı yer almaktadır. Aşağıda yer alan bilgilere göre Tursab belgesi başvurusu yapabilirsiniz. Yazılanları kısaca özetlemek gerekirse öncelikli olarak yapılması gerekenler

 1. Kültür Ve Turizm Bakanlığı’na acenta unvan talebi ile alakalı başvuru yapılmasıdır. Gelecek onay evrakı ile ancak Tursab Belgesi başvurusuna başlanabilir.
 2. Bu işe elverişli Lavabosu, mutfağı, misafir ağırlayabileceğiniz bir iş yerinizin olması
 3. Ticaret odası faaliyet belgenizde meslek grubunuzun turizm işleri ile alakalı faaliyet alanı olmalıdır
 4. Enformasyon belgesine sahip veya kokartlı rehber veya turizm otelcilik mezunu personel istihdam etmeniz
 5. İlgili formların düzenli bir şekilde doldurularak hazırlanması
tursab belgesi

Tursab Belgesi Nasıl Alınır

Tursab belgesi başvuru işlemleri için öncelikli olarak Kültür ve Turizm Bakanlığından acenta unvanı olarak kullanılacak ismin onaylatılması gerekmektedir. Bunun için ilgili bakanlığa dilekçe ile başvuruda bulunup cevap mektubunun beklenmesi gerekmektedir. Talep ettiğiniz unvanın daha önceden herhangi bir turizm acentası tarafından alınığ alınmadığının kontrolü yapılır. Eğer talep ettiğiniz unvan daha önceden alınmış ise başvurunuz olumsuz neticelenecektir. Bunun için talepde bulunurken birden fazla unvan talebinde bulunulması avantaj sağlayacaktır.

Kültür bakanlığından gelen onay evrakının ardından gerekli evrakların hazırlanarak Tursab’a başvuru yapılması aşamasına geçiyoruz. Belge başvurusu için gerekli evraklar

 1. imza sirküleri
 2. Faaliyet belgesi
 3. Ticaret sicil gazetesi
 4. Sicil tasdiknamesi
 5. Ortakların kimlik fotokopileri
 6. Enformasyon memuru- kokartlı rehber – turizm otelcilik mezunu alanlarından birine ait şartlara sahip personele ait evrak
 7. Başvuru formları

VE SONRASI

İlgili evrakların tursab a teslim edilmesinin ardından evraklarınız incelenerek herhangi bir eksik olmaması halinde iş yerinize denetime gelinir. İş yerinizde yukarıda da bahsettiğimiz gibi acentelik faaliyetini yürütmeye uygun bir alanın olması gereklidir. Bu kontrolden de başarı ile geçmeniz halinde sıra belge harcının ödenmesi aşamasına geçilir. Belge harcınızı yatırdıktan sonra evraklarınız tekrar Kültür Bakanlığına gönderilir. Hazırlanan belgeniz size ulaştırılarak tamamlanmış olur.

TURSAB BELGESİ FİYATI

2019 yılı itibari ile tursab belgesi fiyatı 55,000 TL dir.

–              Teminat mektubu olarak verilecekse kesin ve süresiz teminat mektubunda; acenta unvanı, ticaret unvanın bulunması gerekmektedir.

–              Teminat mektupları dışındaki teminatlar Bakanlık Merkez Muhasebe Birimine veya il veya ilçeler genel bütçeli dairelere ait muhasebe birimleri vasıtasıyla Bakanlık Merkez Muhasebe Birimine yatırılır.

–              A grubu için                                 : 7.000,00.-TL  (yedibin Türk Lirası)

–              B grubu için                  : 6.000,00.-TL  (altıbin Türk Lirası)

–              C grubu için                  : 5.000,00.-TL  (beşbin Türk Lirası)     

D2 belgesi işlemleri için tıklayınız