Türsab belgesi alabilmek için gerekli olan şartlarla ve başvuru koşulları ile alakalı yayınlanan mevzuatın tamamı yer almaktadır. Aşağıda yer alan bilgilere göre Türsab belgesi başvurusu yapabilirsiniz. Unvan talebinde nasıl bulunabilirsiniz. Başvuru dosyası nasıl hazırlanır. İş yerinizde hangi özellikler aranır. Fiyatlandırmalar nasıldır. Kiralama nasıl yapılır gibi sorularınıza detaylı bir şekilde cevaplar vermeye çalışacağız. Firmamız bu alanda Türkiye’de ki sayılı deneyim sahibi firmalardan biridir.Yazılanları kısaca özetlemek gerekirse öncelikli olarak yapılması gerekenler

türsab belgesi

 1. Kültür Ve Turizm Bakanlığı’na acenta unvan talebi ile alakalı başvuru yapılmasıdır. Gelecek onay evrakı ile ancak Tursab Belgesi başvurusuna başlanabilir. Unvan talebi dilekçesinde kullanmak istediğiniz isim veya isim listesi şeklinde olarak talepte bulunulur.
 2. Bu işe elverişli Lavabosu, mutfağı, misafir ağırlayabileceğiniz bir iş yerinizin olması
 3. Ticaret odası faaliyet belgenizde meslek grubunuzun turizm işleri ile alakalı faaliyet alanı olmalıdır
 4. Enformasyon belgesine sahip veya kokartlı rehber veya turizm otelcilik mezunu personel istihdam etmeniz
 5. İlgili formların düzenli bir şekilde doldurularak hazırlanması

Burada yazdığımız bilgilerin ötesinde bilgi sahibi olmak isteyenler Seyahat Acenteleri Birliğinin web sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirler. Yada bizimle iletişime geçebilirsiniz.

tursab belgesi
tursab belgesi

Türsab Belgesi Nasıl Alınır

Türsab belgesi başvuru işlemleri için öncelikli olarak Kültür ve Turizm Bakanlığından acenta unvanı olarak kullanılacak ismin onaylatılması gerekmektedir. Bunun için ilgili bakanlığa dilekçe ile başvuruda bulunup cevap mektubunun beklenmesi gerekmektedir. Talep ettiğiniz unvanın daha önceden herhangi bir turizm acentası tarafından alınıp alınmadığının kontrolü yapılır. Eğer talep ettiğiniz unvan daha önceden alınmış ise başvurunuz olumsuz neticelenecektir. Bunun için talepte bulunurken birden fazla unvan talebinde bulunulması avantaj sağlayacaktır. Bir unvanı bir acente kullanabilir başka bir acente tarafından kullanılamaz.

Kültür bakanlığından gelen onay evrakının ardından gerekli evrakların hazırlanarak Tursab’a başvuru yapılması aşamasına geçiyoruz. Belge başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki listededir. Formlar ve başvuru dosyasını bizden temin edebilirsiniz.

 1. imza sirküleri. Şirkette yetkili tüm müdürlerin imza sirküleri bildirilmelidir.
 2. Faaliyet belgesi. Son 3 aya ait olmalıdır.
 3. Ticaret sicil gazetesi. En son temsil ilzamı gösteren gezete ve kuruluş değişiklik gazeteleri.
 4. Sicil tasdiknamesi. Ticaret odasından alınır.
 5. Ortakların kimlik fotokopileri. Başvuru formlarında yer alan ek formlar doldurulmalıdır.
 6. Enformasyon memuru- kokartlı rehber – turizm otelcilik mezunu alanlarından birine ait şartlara sahip personele ait evrak
 7. Başvuru formları

TÜRSAB VE SONRASI

İlgili evrakların tursab a teslim edilmesinin ardından evraklarınız incelenerek herhangi bir eksik olmaması halinde iş yerinize denetime gelinir. Başvuru dosyasında eksiklik olan başvurular kabul edilmez. Dosya geri iade edilir. İş yerinizde yukarıda da bahsettiğimiz gibi acentelik faaliyetini yürütmeye uygun bir alanın olması gereklidir. Bu kontrolden de başarı ile geçmeniz halinde sıra belge harcının ödenmesi aşamasına geçilir. Belge harcınızı yatırdıktan sonra evraklarınız tekrar Kültür Bakanlığına gönderilir. Hazırlanan belgeniz size ulaştırılarak tamamlanmış olur.

Yurt içinde farklı bölgelerde faaliyet gösteren firmalar bağlı bulundukları bölge temsil kurumuna başvuru yapabilirler. Yalnız unvan talep işlemleri sadece Ankara’dan Kültür Bakanlığına bağlı yatırım işletmeleri genel müdürlüğünden yapılır. Dilekçe ile başvuru yapılıp komisyon kararı beklenir.

TÜRSAB BELGESİ FİYATI

2019 yılı itibari ile tursab belgesi fiyatı 55,000 TL dir. Yıllık olarak belge fiyatları zamlanmaktadır. Belirttiğimiz fiyatlar 2019 yılı için geçerli olan fiyatlardır. Yıllık kanun ile belirlenen oranlar üzerinden zam yapılmaktadır.

– Teminat mektubu olarak verilecekse kesin ve süresiz teminat mektubunda; acenta unvanı, ticaret unvanın bulunması gerekmektedir. Yapılan teminat ödemesi nakit olacaksa eğer mutlaka firma hesabından çıkış yapılmalı. Dekont üzerinde acente unvanı yazılmalı. Kesinlikle şahıs ismi geçmemelidir.

– Teminat mektupları dışındaki teminatlar Bakanlık Merkez Muhasebe Birimine veya il veya ilçeler genel bütçeli dairelere ait muhasebe birimleri vasıtasıyla Bakanlık Merkez Muhasebe Birimine yatırılır.

–   A grubu için : 7.000,00.-TL  (yedibin Türk Lirası)

–   B grubu için  : 6.000,00.-TL  (altıbin Türk Lirası)

–   C grubu için : 5.000,00.-TL  (beşbin Türk Lirası)    

Yurt içinde yerli ve yabancı turistlerin konaklama, yeme içme, tur, eğlence türü, tatil organizasyonlarını yapan firmalar mutlaka bu belgeyi almalıdır. Aksi takdirde yapılan denetimlerde tespit edilen firmalara cezai işlem uygulanmaktadır. Firmaya kapatma cezası, iş yeri mühürlemeye kadar varan durumlar oluşmaktadır. Diğer bir deyişle turizm sektöründe faaliyet gösteriyor iseniz ( herhangi bir alanında bile olsa ) mutlaka Türsab belgesi alınız.

TÜRSAB BELGESİ KİRALAMA

Firmalar özellikle turizm taşımacılık firmaları faaliyetlerini ancak tursab belgesi sahibi bir firma ile yapacakları sözleşme neticesinde yapabilirler. Yani turist taşıma işini tursab belgesi sahibi firma taşımacılık firmasına yönlendirir. Bu aşamada arada yapılacak olan sözleşme ile çalışılması gereklidir. Bu aşamada Türsab tan araçlar için özel hazırlanan plaka olması gerekir. Bunun için firmalar başvuru yaparak plaka çıkartırlar. Kiralama işlemleri belge sahibi firma ile kiralayan firma arasındaki ücretlendirmeye göredir. Belli bir ödenen harcı veya benzeri bir ücretlendirmesi yoktur.

TÜRSAB BELGESİ DEVİR

Faaliyetine son veren firmalar belgelerini devir edebilirler. Başvuruda bulunurken kuruma yatırılmış olan teminat geri alınır devir alan firma kendisi teminat yatırır. Devir işlemlerinde devralan firma tüm yeterlilikleri sağlamakla mükelleftir. Devir işlemleri Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden yapılır. Başvuru ve devir işlemleri için bizi arayınız. Tüm bu işlemler firmaların aralarında anlaşmaya varacakları fiyat üzerinden ücretlendirilir. Ayrıca devir alan firma teminat dışında ücret yatırmaz. Firmamız ilk başvuru işlemlerinin yanında devir işlemlerini de sizin adınıza gerçekleştiriyoruz.

TÜRSAB BELGESİ SORGULAMA

Çalıştığınız firmanın belgesinin olup olmadığını öğrenmek için bu adresten acente sorgulama yapabilirsiniz. Verdiğimiz linkte boş alanları doldurarak sorgulama yapabilirsiniz. Firma adından veya firmanın belge numarasından sorgulama yapılabilir. Yine belgeli firmalarda belge numaralarını bu adresten kontrol edebilirler. Türsab belgesi iptal olan acentalar, firmaların belgeleri de bu alandan sorgulanabilir.

Belge aldıktan sonra da yükümlülükleriniz devam edecektir. Adres değişikliklerinizi, müdür yapısında olan değişiklikleri bildirmekle mükellefsiniz. Çalıştırdığınız enformasyon memuru, kokartlı rehber yada turizm otelcilik mezunu personeli belge sahibi olduğunuz süre boyunca sabit şirketinizde tutmanız gereklidir. Belge alış aşamasında sağladığınız koşulları devam ettirmeniz gereklidir. Bazı firmaların yeterlilik koşullarını kaybettiğinden dolayı belgeleri iptal edilmiştir. Konu önemlidir. Detaylı takip ister.

Tüm bu yukarıda bahsi geçen süreçler uzmanlık isteyen, doğru düzenlenmiş başvuru dosyaları gerektiren işlemlerdir. Mutlaka profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Danışmanlık ve müşavirlik fiyatlarımızı öğrenmek için teklif isteyiniz.

D2 belgesi işlemleri için tıklayınız. Aracı olan Turizm firmaları araçlarına d2 belgesi almak zorundadır.