post

U-etds sistemi Ulaştırma Bakanlığı yolcu taşımacılığı ve yük eşya taşımacılığı yapan firmalar ile organizatörlük yapan firmalara taşıma işlerini u-etds sistemine kayıt ettirme zorunluluğu getirmiştir. Yük taşımacılığı için 2019 yılı sonuna kadar yolcu taşımacılığı için ise haziran 2019 itibari ile sisteme girecektir. Yapılan her taşımacılık Ulaştırmanın sistemine varış kalkış noktası, yolcu listesi, transferi gerçekleştirecek şoför bilgileri gibi bilgilerin girilmesi ile gerçekleşecektir.

U-etds sistemine giriş yapılırken transferin nereden başlayacağı, nerede sona ereceği bilgileri sisteme girilir. Ayrıca aracı kullanacak şoförün bilgileri de ssiteme girilmektedir. U-etds sistemine taşınacak yolcuların kimlik bilgileri, yabancı yolcunun pasaport numaraları gibi bilgileri girilmektedir.

U-etds Sistemi Şoför Src Belgeleri

U-etds sistemine giriş yapılıp bilgi girilirken transferi yapacak olan şoförlerin mutlaka src belgelerinin olması gereklidir. Src belgesi olmayan şoförlerin sisteme girişleri gerçekleşemeyecek. Bu yüzden şoförleriniz de mutlaka mesleki yeterlilik belgelerinin tamam olmasına dikkat ediniz. Ayrıca bu araçlarla yapılacak olan transferlerde şoförlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınmış şoför kartlarının olması da zorunludur. Malum yol belgesi olmadan araçlarınızla İstanbul için de turizm taşımacılık işi yapılamaz ve şoför kartı olmadan da yol belgesi alınamaz.

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığına başvuru yapıp sisteme kayıt olmalısınız. Şirket müdürünün e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra veri girişine başlayabilirsiniz. Yolcu taşıma firmalarının yanı sıra kargo yük eşya taşıma firmaları da aynı şekilde taşımacılık işlerini bu sisteme girmek zorundadır. Nakliye işinin nereden başlayacağı, hangi noktada sona ereceği gibi bilgiler sisteme girilmektedir.


Girilen transfer bilgilerinin iptal olması durumunda da yine sisteme giriş yapıp girilen bilgilerin iptal edilmesi gereklidir. Ulaştırma Bakanlığı bu girişleri kontrol etmekte ve ilerleyen dönemlerde de denetimler sıklaşacaktır. Bu yüzden sisteme giriş için tüm işlemleri sistem başlamadan önce tamamlamanız önemlidir.