Üdy Belgesi nedir ? sorusunun cevabı ile yazımıza başlayalım. Üst düzey yönetici belgesi kelimelerinin kısaltılmış hali olup yetki belgesi sahibi firmalar bu belgelerden uygun olanına sahip personel istihdam ettirmek zorundadır. Bazı yetki belgelerinden hem üst düzey hemde orta düzey yönetici belgesi talep edilmektedir.

Ayrıca İstanbul içinde faaliyet gösteren personel servisi, okul servisi firmaları belediyeden yol belgeleri için yetki belgesi almak zorunda. Bu yol belgeleri için web sitemizdeki ilgili sayfaları inceleyebilirsiniz. Belediyeden alınacak yetki belgeleri içinde üst düzey yönetici belgesi talep edilmektedir. Gittikçe sektörde kullanım alanı artan mesleki yeterlilik belgeleri için bir an önce başvuru yapıp almanızı tavsiye ederiz. Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi şu an itibari ile bu belgeleri zorunlu tutmuştur. İlerleyen dönemlerde yolcu ve yük taşıma sektörlerinin farklı alanlarında da zorunlu olacağı kanısındayız.

üdy belgesi nedir
üdy belgesi

Üdy Belgesi Muafiyet

Daha önceki yıllarda muafiyetli olarak alınabilen bu belge artık sadece kurs yolu ile alınabilmektedir. Bunun içinde kurs kaydı yaptırıp ardından sınava girmek ve sınavda başarılı olmak gereklidir. Kurs kaydı için gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir.

Kurs kaydı – sınav ve ardından belge. Peki belge aldıktan sonraki süreç nasıl işliyor. Belge sahibi şirket sahibi ise ortaklık durumunu gösterir ticaret sicil gazetesi ile başvuruda bulunup aldığı mesleki yeterlilik belgesini yetki belgesine işleyebilir. Eğer şirket personeli almış ise personele ait işe giriş bildirgesi, belge örneği ve kimlik fotokopisi ile başvurarak belgesini yetki belgesi üzerine işletebilir.

Üdy Belgesi Nasıl Alınır

Bu belge sadece kurs yolu ile alınabilir. Başvuru yapmak isteyen şahıslar bu belgeyi vermeye yetkili bir kursa başvuru yaparak kursa katılmalıdır. Ardından açılacak olan sınava katılmaları ve başarılı olmaları gereklidir. Her kursiyerin 4 sefer sınava katılma hakkı vardır. İlk sınavda başarılı olamayan bir sonra açılacak sınava başvuru yapabilir. Kurs kaydı için gerekli evrakları aşağıda detaylı olarak sunuyoruz. Bu evraklarla bizi aramanız halinde sizi en yakın sınava girecek şekilde kurs kaydınızı yapabiliriz.

Gerekli Evraklar

Ancak kurs yolu ile alınabilir. Bunun için en az lisans mezunu olmak gereklidir. Gerekli evraklar aşağıdaki gibidir. Bu evraklarla başvuru yapmanız halinde başlayacak olan kurs sürecine dahil olabilir kurs bitiminin ardından açılacak sınava girerek belgenizi alabilirsiniz. Tabi ki sınavda başarılı olmak kaydı ile.

  1. Kimlik fotokopisi
  2. Öğrenim durum belgesi
  3. Sabıka kaydı
  4. Bİyometrik fotoğraf

Üdy Türleri – Hangi Yetki Belgeleri İçin Zorunludur

ÜDY

(1) Belgesi : Uluslar arası yolcu taşımacılığı yapan firmaların yetki belgesi için zorunludur. Başvuru koşulları yazımızın üst kısımlarında detaylandırıldı. B2 belgesi gibi uluslar arası yolcu taşımacılığı firmalarının yetki belgelerine işlenir.

(2) Belgesi : Yurt içi yolcu taşımacılığı üst düzey mesleki yeterlilik belgesidir. D1 belgesi gibi yurt içinde tarifeli yolcu taşımacılığı yapan firmaların alması gereklidir.

(3) Belgesi : Uluslararası yük ve eşya taşımacılığı üst düzey mesleki yeterlilik belgesidir. R2 belgesi olan uluslar arası nakliye organizatörlüğü veya L2 belgesi gibi uluslar arası lojistik işletmeciliği belgesi olan firmalar için zaruridir.

(4) Belgesi : Yurt içi yük ve eşya taşımacılığı mesleki yeterlilik belgesidir. R1 belgesi olan nakliye organizatörlüğü firmaları için alınması zaruridir. Mesleki yeterlilik bildirimi yapılmayan firmalara her ay cezai işlem uygulanmaktadır.

Üdy Belgesi Kiralama

Üst düzey yönetici belgesi alması gereken firmalar ya bu belgeyi kurs ve sınav yolu ile temin ederler. Veya belge sahibi bir personeli şirketlerinde istihdam ederek belgesini yetki belgelerine işlerler. Bu olay kiralama olarak adlandırılsa da normal işe giriş ve çalışma düzeninden farksızdır. İşe aldığınız personelin ssk prim ödemesini yapmanız zorunludur. Ve ayrıca anlaştığınız ücreti ödemeniz gereklidir.

Kiralama ücreti ile konuları anlaşmaya varacağınız arkadaş ile aranızda belirleyeceğiniz rakama göre olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi belli bir fiyat vs yoktur. Yalnız tekrar etmekte fayda var bizler sizlere bu belgelerin firma yetkilileri tarafından alınmasını tavsiye ediyoruz. Kiralama geçici bir çözüm yolu olacaktır.

Üdy Belgesi Sorgulama

Bundan önceki yıllarda bu belgenin alımıyla alakalı farklı bir uygulama mevcut idi. Belli süreler şirket yöneticiliği yapmış olanlar gerekli evraklarla Gazi Üniversitesine başvuru yaparak Üdy belgesi alabiliyordu. Bu tarihlerde başvuru yapmış olanlar belgelerini aldılar. Eğer belgenizin olup olmadığını merak ediyorsanız e-devlet üzerinden Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığına giriş yaparak oradan sorgulama yapabilirsiniz. Mesleki yeterlilik belgesi sorgulama ekranından detaylı bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Üdy Belgesi Ücreti

Üst düzey yönetici belgelerinde kurs ücreti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl başında belirlenmektedir. Bu yüzden sabit fiyat uygulaması mevcuttur. Belirlenen rakamın altında kurs ücreti alınamaz. Güncel 2019 yılı ücretlerini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üdy Belgesi Cezası

Yetki belgesi almış firmalar belgelerinin türüne göre 1 veya 2 tane mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmaları şarttır. Belge türünüze göre kaç adet üdy veya ody belgesi almanız gerektiği bağlı olduğunuz bölge müdürlüğü tarafından size bildirilecektir. İlk belge alış tarihinizi takip eden 6 ay içerisinde sizden mesleki yeterlilik belgesi talep edilmez. Daha sonrasında ise bildirim yapmazsanız her ay cezai işlem uygulanır. Bu cezaların bakanlığa ödenmesi gerekir aksi halde belli bir ceza puanının üstüne çıkarsanız geçici faaliyet durdurma cezası alabilirsiniz.

Üdy Belgesi geçerlilik süresi ömür boyudur. Belli dönemlerde yenileme veya herhangi bir işlem gerektirmez. Ehliyet gibi bir kere alınıp ömür boyu kullanılabilir. Unutmayınız ki üdy belgesi zorunluluğu her yetki belgenizin gerektirdiği her firma için geçerlidir. Bu konuda dikkatli olmanızı ve konuya önem vermenizi tavsiye ediyoruz.

Üdy belgesi sınav tarihleri 2019

2019 yılı için bizimle iletişime geçiniz. Size en yakın tarihteki sınava girebileceğiniz şekilde yardımcı olacağız. Kurs kaydınız ve ardından sertifikanız ile sınava giriş yapabilirsiniz. Sınavları Milli Eğitim Bakanlığı belli sınav yerlerinde yapmaktadır. Normal devlet sınavları gibi belirlenmiş okullarda sınavlar yapılıyor.

Üdy belgesi çıkmış sınav soruları, ders notları ve gerekli diğer dökümanlar bizler tarafından size temin edilecektir. Ama ekstra çalışma yapmak isteyen arkadaşlar web te geçmiş yıllara ait sınav sorularına kolaylıkla ulaşıp pratik yapabilirler. Dersler ve sınav konuları genellikle hep aynı tür sorulardan oluşmaktadır. Bu yüzden sınavlarda başarı şansınız yüksek olacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınan <yol belgesi> ile alakalı sayfamıza göz atabilirsiniz.