Yol belgesi İstanbul sınırları içinde faaliyet gösteren servis ve personel taşımacılığı araçları ile turizm sektörüne hizmet veren araçlara düzenlenen çalışma izin belgesidir. İstanbul Büyük şehir Belediyesi tarafından düzenlenir. Firmamız sizin adınıza yol belgesi işlemlerinizi gerçekleştirerek danışmanlık ve müşavirlik hizmeti sunmaktadır.

Müracaatlar belirli bir düzen ve sıralama içerisinde yapılmak zorundadır. Hiyerarşik sıralamaya göre başvuru süreci başlatılmalı ki zaman ve para kaybına uğramayın ki zaten sistem aksi takdirde müracaatları kabul etmemektedir.

yol belgesi

Yol Belgesi Nereden Alınır

Yol belgesi olmadan taşımacılık yapmanın bildiğiniz üzere cezai yaptırımları vardır. Özellikle sektörde son zamanlarda yaşanan sıkıntılardan dolayı denetimler artmıştır. Kapsam dışı faaliyette denetime söz konusu olmaktadır. 

Belli sektörlerde faaliyette bulunmak için düzenlenen belgelerdir. Kapsam dışı faaliyette bulunanların tespiti adına yapılan çalışmalar ve hatta bir dönem ülke gündemini meşgul eden sektörel sorunlar nedeniyle faaliyet alanınıza sadık kalarak çalışmalarınıza devam etmenizi öneririz. Toplu Ulaşım Hizmetleri web sayfasını gelişmeler için takip ediniz.

yol belgesi nedir
yol belgesi

YOL BELGESİ NASIL ALINIR

Yol belgesi nasıl alınır sorusuna cevap vermeden önce hangi sektörde faaliyet göstereceğiniz ve ona göre evrak hazırlamanız gereklidir zira okul personel servisi taşımacılığı yapacakların hazırlaması gereken evraklar ile turizm sektörü için yol belgesi alacakların hazırlaması gereken evraklar birbirinden çok farklıdır.

Ve hepsinden önce şoförlerinize şoför kartı almanız gereklidir. Öncelikli olarak işe buradan başlıyoruz. Turizm sektörü için alınan güzergah izin belgesinde işlemlere şoför kartı üzerinden devam edilmektedir.

Yol Belgesi Ve Şoför Kartı

Yol belgesi alması gereken araçları kullanacak şoförlerin alması gereken çalışma izin belgesidir. Src belgesinin muadili olan bu belge olmadan yol belgeli çalışan araçlar kullanılamaz. Belge müracaatı bazı şartlara bağlanmıştır.

E sınıfı ehliyeti olanların en az 3 yıllık B sınıfı ehliyeti olanların en az 5 yıllık ehliyete sahip olmaları şarttır. Bu şartları sağlayabilen arkadaşlardan istenen evraklar bize ulaştıktan sonraki iki gün içerisinde şoför kartı başvurularınız yapılır.

Şoför kartı için gerekli evraklar

  • Biyometrik fotoğraf
  • Ehliyet gbt evrakı ( artık e-devlet üzerinden alınmaktadır)
  • Psikoteknik raporu ( ilçe sağlık müdürlüğü onaylı olmalıdır)
  • Sağlık raporu ( göz ve dahiliye doktorunun kaşe imzası olmalıdır )
  • Ehliyet fotokopisi

TURİZM TAŞIMACILIK YOL BELGESİ

Turizm taşımacılık sektöründe çalışanlara yol belgesi için güzergah izin belgesi düzenlenir. Bunun için aracın sigorta poliçesi, D2 belgesi ile olan sözleşmesi, araç sahibinin faaliyet belgesi ( iştigalinde turizm taşımacılık ibaresi olacak) gereklidir. Bu evraklar ile başvuru yapılıp yaklaşık iki iş günü içerisinde güzergah izin belgesi işlemleriniz bitirilir.

Yeni alınan kararlar gereği turizm taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların yol belgesi işlemleri için TURSAB BELGESİ sahibi bir firma ile sözleşme yapmaları veya şirketlerin tursab belgelerinin olması şarttır.

Ayrıca başvuru sahibi şirketlerin ticaret odası faaliyet belgesinde meslek grubunun. Turizm taşımacılık olması yine şahıslardan da oda kayıt belgelerinde faaliyet alanlarının turizm taşımacılık olarak yazılı olması şarttır. Bu ibarenin yazılmadığı faaliyet belgeleri kabul edilmez. İlgili değişikliklerin yapılması istenir. Yine çalışacak arabaların d2 belgesi nin olması şarttır.

PERSONEL OKUL SERVİSİ YOL BELGESİ

Personel ve okul servisi işi yapan firmaların işlemleri biraz daha farklı prosedürlere bağlıdır. Bu firma veya şahıslar belediyeden yetki belgesi alırlar. İlk işe başlangıç tarihleri ve faaliyet süreleri göz önünde tutularak belirli bir tarihten önce faaliyete başlamış olanlar. Ücret ödemeden diğer firmalar ve bu işe yeni başlayacak olanlar ise ücretli olarak yetki belgesi aldıktan sonra çalışmaya başlayabilirler. Detaylı bilgi almak isteyenlerin bizimle iletişime geçmelerini tavsiye ederiz.

Belediye A-B-C-D grubu yetki belgeleri düzenlemekte ve her bir yetki belgesi türü için farklı yeterlilikler talep etmektedir. Ody belgesi, Üdy belgesi, Tse belgesi ve İso 9001 belgeleri gibi belge talepleri olmaktadır tabi bunlar belge türüne göre değişmektedir. Yine bu araçları kullanacak şoförlerin şoför kartlarının olması çok önemlidir.

KENDİ PERSONELİNİ TAŞIYANLARIN YOL BELGESİ

Kendi aracı ile kendi personelinin servisini yapan firmalarda belediyeden yol belgesi almak zorundadır. Bu işlem için şoförün şoför kartı sahibi olması, aracın koltuk sigortasının olması, faaliyet belgesi, taşınacak personelin listesi gibi evraklar talep edilmektedir. Başvurular genellikle bir kaç gün içerisinde tamamlanmaktadır. Bu araçlarla sadece kendi personel taşımacılığınızı yapabilirsiniz. Başka bir firmaya ait personel taşımacılığı yapılamaz. Ayrıca taşınacak her bir personelin bilgileri belediyeye bildirilir.

Firmamız şoför kartı, yol belgesi ve tursab belgesi işlemleri konularında firmalara danışmanlık ve müşavirlik hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlediği D2 belgesi başvuru sürecinde de işlem yapmaktadır. Firmalara hem zaman hemde sorunsuz iş takibi sunmak adına faaliyetlerimize devam etmekteyiz.